Obojek...a nebo snad kšíry?

Publikováno: 21.10.2015
Autor: Marta Mannelová
Foto: Archiv Marta Mannelová, archiv PesWeb

Kdo máte děti nebo nějakého zvířecího mazlíčka a nebo obojí, jistě dobře víte, že názorů na to, co je pro ně nejlepší je snad tolik kolik je lidí na světě. A teď se v tom človíčku orientuj.

OBOJEK A NEBO KŠÍRY?

Možná jste tak jako já prošli rukama mnoha lidí, kteří se na této otázce opravdu, ale opravdu nebyli schopni shodnout a tak jste jako já svému psovi dávali jeden měsíc obojek, druhý kšíry, třetí obojek a tak dále podle toho, se kterým psím expertem jste právě byli v kontaktu. Až vás to fakt přestalo bavit a přestali jste poslouchat jiné a začali jste naslouchat tomu, co říká váš pejsek. Lépe řečeno, v mém případě, až jsem potkala někoho, kdo mi řekl, jak jí naslouchat a že je v pořádku akceptovat její názor bez ohledu na to, co si o tom myslí různí radílkové.

Obojek nebo kšíry?

U nás vyhrály kšíry. Obojek už Suri nenosí ani na parádu. Proč? Předně proto, že s kšírami je mnohem spokojenější než s obojkem a také proto, že jsou chvíle, kdy z různých důvodu táhne, čímž jsou pro ni kšíry mnohem bezpečnější řešení.


Nejsou snad psí krčky uzpůsobeny jinak než ty lidské?


Nejsou

Obojek nebo kšíry - obojek může psa zranit.Ve skutečnosti mají oba průdušnici, jícen, štítnou žlázu, lymfatické uzliny, krční tepnu a páteř přibližně ve stejných místech, stejně tak jako svaly.
I kůže je podobná té naší, jen je chlupatější a nepotí se. Pokožka psů je jen 3-5 buněk silná, zatímco naše pokožka je 10-15 buněk silná.

Může být připnutí vodítka k obojku psa fyzicky zraňující?


Ano

Psí krk je velice delikátní. Štítná žláza je umístěna v přední části krku pod hrtanem. Jen jedno zatáhnutí může způsobit poškození psího krku stejně, jako by poškodilo ten váš.
Jediná opravdová výhoda toho vodit psa za obojek je, že je to rychlejší a snadnější způsob jak připnout vodítko.

Může být vodění pejska na obojku opravdu tak nebezpečné?


Ano

  • Může způsobit poranění krku 

Pejsek může utrpět různá zranění od pohmožděnin, přes bolesti hlavy po zlomeninu obratle.
Studie z roku 1992 provedená Andersem Hallgrenem na 400 psech ukázala, že 91% z nich vykazovalo známky poranění krku díky chození na obojku.

  • Uši a oči

Bylo prokázáno, že tahání na vodítku zvyšuje oční tlak, což může způsobit vážné komplikace při poruchách či zranění oka. Stejně tak může táhnutí na obojku způsobit omezení toku krve a tělní mízy z a do hlavy.

  • Hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy)

Obojek sedí na krku v místech, kde je štítná žláza.
Dr Peter Dobias o tom řekl: "Tato žláza je vážně traumatizována kdykoliv pes táhne na vodítku, zanítí se a jako důsledek toho je zničena imunitním systémem, který se snaží odstranit zanícené buňky štítné žlázy. Zničení buněk štítné žlázy vede k deficitu jejího hormonu tzv. hypotyroéze a protože štítná žláza řídí metabolismus každé buňky, symptomy můžou být málo energie, přibrání na váze, kožní problémy, vypadávání chlupů, náchylnost k ušním infekcím a selhání orgánů."

  • Porucha nervového systému v předních končetinách

Dr Dobias k tomu říká: "Přehnané oblizování předních pacek a kulhání může také být spojeno s obojkem. Tahání na vodítku může ovlivňovat nervy vedoucí do předních noh. To může vést k abnormální citlivosti v nohách a jako důsledek může přijít zvýšené oblizování předních noh. Tito psi jsou často mylně diagnostikovaní jako alergici a přitom by pouze potřebovali sundat obojek a být léčeni na poranění krku."

  • Problémy s chováním

jsou často způsobeny bolestí, jak potvrdili experti pracující s problematickými psy i veterinární kapacity. Nejčastějším zdrojem bolesti bývá poškození svalů a kostí.
Studie na 400 psech prokázala, že 79% agresivních psů a 69% zdrženlivých a bojácných psů mělo problémy se zády.
Tato studie dokazuje jednoznačné propojení mezi zdravím a chováním.

Pokud to zraňuje jejich krk, proč nepřestanou tahat?

Psi a lidé se nechovají stejným způsobem. Naše anatomie je podobná, ale mozek je jiný. Psi neukazují a nereagují na bolest stejným způsobem jako my. To ale v žádném případě neznamená, že ji necítí!

Tahání psa na vodítku zraňuje krk, zvyšuje oční tlak, traumatizuje štítnou žlázu, ovlivňuje nervy předních nohou.

Ale můj pes nikdy netahá na vodítku.

Možná existují psi, kteří nikdy netáhnou, ani když náhle něco uvidí, ucítí, uslyší nebo se leknou.

Může se ale stát, že vy budete potřebovat odtáhnout psa od kraje chodníku, ke kterému najíždí auto nebo ho dostat z jiné náhlé situace.
Nikdy byste nedali obojek na krk dítěte, abyste ho ochránili. Proč to dělat psovi, když existují kšíry?

Ale kšíry nutí psa tahat.

Tenhle mýtus nemůže být dál od pravdy.
Psa učí tahat lidé. Náš reflex je táhnou proti tomu, kdo nás táhne, čímž se dostáváme do začarovaného kruhu akce a reakce.
Ano, klipsy umístěny dál na zádech dávají psům větší sílu táhnout. Jediný důvod, proč nemohou táhnout tak silně na vodítku je, že k tomu používají křehký krk a páteř. Existují kšíry s klipsnami blíže k lopatkám a zároveň s klipsnou vepředu na hrudi (např Ttouch kšíry), které nedávají psovi takovou páku.

Co můžete kromě obojků najít na policích zverimexů?


Kšíry
Vybírejte dobře padnoucí, které nedřou, neskřípají a dobře sedí (např v podpaží, kde je kůže slabá a citlivá nebo kolem hrudi - neměli by sahat příliš vysoko ke krku).
Existují i kšíry, které se zatahují jako stahovací obojek. Tyto, stejně jako stahovací obojek, způsobují psovi značné nepohodlí a bolest pokud táhne.

Ohlávky
Ohlávka musí dobře padnout a nesmí psovi zasahovat do očí.
Pamatuj, že vodění psa jen na ohlávce mu může způsobit zranění krku, protože při tahu stáčí krk do strany nebo dozadu.
Pokud trváš na používání ohlávky, zkus popřemýšlet nad nákupem vodítka s karabinou na každém konci a druhý konec vodítka přicvakni ke kšírům. Část vodítka vedoucí k ohlávce by měla zůstat volná a pejsek by měl být veden za část vodítka vedoucí ke kšírům, čímž se uvolní tlak na krk.

Ostnatý obojek
Mnozí tvrdí, že ostnaný obojek je humálnější, protože pes netáhne. Pokud ale zatáhne byť jen jednou, všechen tlak se soustřeďuje do malinkých bodů na krku. Co když jeden z těch bodů je krční tepna nebo hrtan?

Elektrický (šokový) obojek
Tyto obojky jsou vyšetřovány v mnoha zemích pro jejich nehumálnost a jsou zakázány v mnoha zemích Evropy.

Co říct závěrem?

Pokud tvůj pejsek tahá na vodítku, samotné obléknutí do kšír to pravděpodobně neodstraní.
Trénuj svého pejska jak správně chodit na vodítku a pamatuj, že ne vždy je táhnutí způsobeno nedočkavostí a přemírou nadšení. Stres a strach bývají časté důvody proč tvůj pejsek není schopen chodit na volném vodítku.
Měj oči na štopkách, buď pozorný k okolí a reakcím svého psa a hlavně užívej si tréning se svým psíkem protože to je skvělý způsob jak spolu strávit čas, poznat se a sblížit se.

Kam dál: 

Bázlivý pes

Nácvik samoty

Respekt

Naučená bezmoc

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...