Cesta přes hranice aneb jistota je jistota

Publikováno: 2.1.2016
Autor: Karla Trnková
Foto: Archiv Brit

Cestování se psem většinou není problém, tedy pokud včas zařídíte všechno potřebné. Ušetřete si starosti na poslední chvíli a nechte svému štěněti zavést čip. Vytvořte mu současně s tím zápis v Národním registru majitelů zvířat. Může se to zdát jako zbytečná připomínka, ale znám i případy, kdy pes sice čip má, ale v databázi registru není, takže čip po načtení ukazuje údaj, který je úplně k ničemu.

Zároveň se vyplatí co nejdřív pořídit psovi také cestovní pas a zaznamenávat do něj každé očkování. Na hranicích totiž musíte doložit veškerá předchozí očkování zvířete. Pokud máte čerstvý pas a dospělého psa, vezměte s sebou raději i starý dobrý očkovací průkaz se záznamy o všech dosud podaných vakcinacích.

Na pravidelné očkování se nevyplácí zapomínat. Když necháte svého mazlíka přeočkovat pozdě (záleží na účinnosti vakcíny, většinou trvá jeden rok), považuje se toto očkování za základní. Je hodnoceno jako první očkování v životě zvířete a pravidla jsou proto přísnější. Podle požadavků, které shrnuje stránka www.cestovanisepsem.cz, musíte v zemi, kde přeočkování proběhlo, počkat tři týdny. Až pak se v těle zvířete vytvoří dostatek protilátek a můžete cestovat. Navíc se stejně jako u lidí doporučuje nechat zvíře alespoň týden odpočívat, aby si na protilátky v těle v klidu zvyklo. Cestování krátce po očkování by pro psa bylo přinejmenším velmi nepříjemné.

Některé státy však mají specifické požadavky. O cestování se zvířaty po zemích Evropské unie vám poradí na Městské veterinární správě. Vaše dotazy zodpoví na telefonním čísle +420 222 522 126. Řeknou vám, jaká je v dané zemi aktuální situace, jestli tam třeba nemají zvýšené kontroly nebo nějaký krizový stav, jako je zvýšené riziko nákazy. Státy mimo EU pak mají svá vlastní pravidla, o kterých vás informují na patřičném konzulátu nebo velvyslanectví.

Dejte si tu práci a zjistěte si potřebné informace, než vyjedete za hranice. Je to vaše povinnost ze zákona, takže nevědomost vás rozhodně neomluví!

Další články naleznete na blogu pro milovníky zvířat: Mazlíčci v pohybu

Kam dál: 

Psí tábor jako dovolená se psem

Rady na cestu a co zabalit

K neuvěření: Zatoulaný pes se spontánně připojil k závodu přes Amazonský prales

"Chcete mě?" - reportáž o NF Psí Naděje a PesWebu

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...