Svou úžasnou povahou si vás doslova omotá kolem packy. Je osobitý, zvláštní a svůj. A hlavně úplně jiný než ostatní psi. Buldočkáři dělí psí plemena (prý z legrace) na psy a buldočky. Věděli jste třeba, že tenhle prcek pochází z dogy?
Psík, o němž se říká, že je tak ošklivý, až je krásný, patří mezi tzv. dogovité psy, kteří kdysi sloužili k lovu, ostraze svého pána a též jako psi váleční. Posléze z nich byli vyšlechtěni menší psi, vhodní pro tehdy velmi populární zápasy psů s býky a s jiným psy. Tak se jim začalo říkat bulldogs (česky buldoci), nebo-li „býčí psi“. Po zákazu zvířecích zápasů (ve 30. letech 19. století) se jejich chov ubíral dvěma cestami. Zkřížením s teriéry vznikla plemena dnes nesprávně označovaná jako „bojová“ (např. bulteriér, pitbul, staford ad.). Druhá skupina chovatelů se rozhodla proměnit buldoka na společenského psa.
Do Francie se buldoci dostali s řemeslníky z Anglie a křížili se s jinými plemeny. Neexistují bohužel žádné záznamy, takže původ plemene není jasný. Podle jiné teorie ale neměli angličtí psi na vzniku francouzského buldoka téměř žádný podíl, protože na území Francie chovali dogovité psy už Keltové.
Francouzský buldoček je úžasné milé, přítulné a osobité plemeno, je velmi vhodný k dětem a potřebuje přímý kontakt s člověkem a jeho lásku. Je to takový kašpárek, který je hned ochoten k jakékoliv hře, která ho baví. I přes některé své dané handicapy, jako je krátký čumák, který je spojen s horším dýcháním zejména v horkém, ale i v mrazivém počasí, se buldočci krátkodobě můžou zúčastňovat některých psích sportů. Jsou schopni chodit delší procházky, ale je potřeba mít s sebou dostatek vody. Horké nebo hodně mrazivé počasí je pro ně nevhodné – postačí jen velmi krátké ranní a večerní procházky.
Povahu mají úžasnou – milou, hravou, ale přitom někdy hodně tvrdohlavou. Když si něco vezmou do hlavy, že to dělat nebudou, nikdo s nimi nehne. Snadno si dokážou získat lásku člověka svým chováním a klaunovstvím.
Potřebuje hodně lásky a trpělivosti
Pokud je pes zdravý, nepotřebuje ani žádný zvláštní přístup a péči, ani zvláštní krmení – jen kvalitní granule nebo vařenou stravu. V horkých dnech je třeba, aby měl dostatek vody, popřípadě bazének s vodou na chlazení a chládek k odpočinku.
Hlavně potřebuje lásku, trpělivost a přátelský přístup. Na buldočka neplatí dril, ale pouze trpělivost a důslednost. Buldoček nemá rád hrubé zacházení, stačí na něj zvýšit hlas, a on už ví, že něco udělal špatně. Dá se snadno vychovat, a to i přes svoji tvrdohlavost. Výchova však musí být láskyplná, citlivá, leč důsledná.
Dají se i dobře cvičit – vhodná je pro ně poslušnost, obedience, ale jsou schopni třeba i výcviku obran. Ze psích sportů zvládají bez problémů coursing a agility. Je možné i dogtrekking, ale jen v omezené formě a podle počasí. Vše hlavně záleží na majitelích a jejich přístupu.
„Jestli jsou tyto sporty pro buldočka vhodné, to musí posoudit majitel psa. Přece jen buldoček patří mezi malá molossoidní plemena psů, na své malé tělo je poměrně dost těžký. To má za následek velký nápor na klouby a páteř. Na druhou stranu ve chvíli, kdy buldoček uvidí coursingový střapec, stává se nezadržitelným a má z běhu obrovskou radost a chuť jít do dalšího kola. Asi bych to shrnula: prostě všeho s mírou,“ dodává chovatelka Mira Mazáčová.
Na co si dát pozor
Francouzský buldoček má sklon k obezitě, je třeba přesně dodržovat předepsané dávkování krmiva.
Kvůli tělesné stavbě (velká hlava a úzká pánev) mívají feny těžké porody, výjimkou není císařský řez.
Kromě hrozby přehřátí (v létě) jsou nejčastějšími zdravotními problémy nemoci kůže.
1. června 2013 se konal jeden z největších srazů francouzských buldočků v ČR, a to ve Svojanově u Moravské Třebové. Pořadatelé se pokusili o zápis do knihy rekordů – pro platný rekord bylo třeba minimálně 100 zůčastněných buldočků.
První červnový den proběhl historicky první „supersraz“ francouzských buldočků i se zápisem do české knihy rekordů. Příprava akce trvala přes půl roku.
Touto myšlenkou mě kdysi inspiroval zakladatel Frbulu.cz Josef Doležal, který chtěl už před lety takový sraz uspořádat. A když velký sraz, tak proč nezkusit rovnou i zápis do české knihy rekordů! Začal jsem na tom pracovat loni na podzim. Nejprve jsem oslovil agenturu Dobrý den z Pelhřimova, která eviduje rekordy. Sdělili mi, že ještě nikdo nic podobného nedělal, a dojednali jsme podmínky. Volba vhodného místa padla na osvědčený areál rekreačního střediska ve Svojanově-Borušově u Moravské Třebové.
Nastal den D. Nachystali jsme stoly a další věci potřebné pro zápis rekordu, dále prostory na agility, coursing a hry pro děti, sponzoři a stánkaři si stavěli obchůdky. Komisař z agentury Dobrý den zahájil v 10 hodin zápis buldočků. Současně probíhaly různé aktivity – majitelé buldočků si mohli vyzkoušet, co jejich chrochtající miláček dokáže, šlo o trénink coursingu a agility. Vše doprovázel příjemným povídáním moderátor z Rádia Beat.
Jelikož rekord byl stanoven v čase od 10:00 do 13:00, a to v počtu minimálně 100 francouzských buldočků, nedočkavě jsme čekali, zda tuto hranici překonáme. Když se stav zapsaných zastavil na počtu 99, na chvíli jsme znejistěli. Pak přišel stý buldoček Ebon z Olomouce, rekord byl na světě. 100 buldočků! Zápis ale pokračoval dál. Počasí k nám bylo milosrdné – ustálené, bez deště. A najednou přišel stopadesátý buldoček! Byl opět z Olomouce. Jedeme dál – a najednou BUM! 200 buldočků! Toto málo uvěřitelné číslo dostal buldoček z Berouna a stal se dvoustým zaregistrovaným. Finální čas se už blížil. Nakonec se ještě stihlo zaregistrovat 12 pejsků. Přesně v 13:00 komisař z agentury Dobrý den „odpískal“ konec zápisu, provedl jeho kontrolu a odsouhlasil, že se konečné číslo zastavilo na počtu 212 zapsaných francouzských buldočků!
Po společném focení se jakoby mávnutím kouzelného proutku rozpršelo, to si snad buldočí pánbíček řekl: a dost rekord máte, tak co byste chtěli víc. Program dne přesto ještě neskončil. Běhaly se poslední coursingy (už za deště). Kdo zůstal, mohl si v podvečer poslechnout vynikající kapely Mothers Follow Chairs a Lidoop.
Myslím, že se nám akce vydařila. Rád bych poděkoval všem, kdo se podíleli na jejím chodu, všem děvčatům u zápisu - přímo se jim kouřilo od propisovaček, dále těm, kteří se starali o coursing a agility, pomáhali ochotně u soutěží pro děti, sponzorům, majitelům areálu, moderátorovi a kapelám, prostě všem, kdo se třeba jen trochu podíleli na této akci. A hlavně díky všem, kteří přijeli zaregistrovat svého buldočka, v nejednom případě obětavě i z veliké dálky!
Zajímavá statistika
Zaregistrováno 212 francouzských buldočků
Nejmladší účastník: 2 měsíce
Nejstarší účastník: 12 let
Psů s PP: 57, bez PP: 155
Dle pohlaví: 97 psů, 105 fen
Nejrozšířenější jméno: pes Hugo, pak Arnold a Bruno
fena Bára, pak Bublina a Bonnie
Nejdelší cesta: ze Spišské Nové Vsi a Plzně
Nejvíce buldočků bylo z Brna, pak Prahy, Olomouce a Opavy
Zahraniční účastníci: Rakousko, Slovensko (Bratislava, Dunajská Streda, Spišská Nová Ves)
Text: Ladislav Fiala
Foto: Hana Ďuráková (štěně), Aleš Kapsia
KONTAKT: www.cz.frbul.com
Článek vyšel v časopisu č. 7 - 8/2013
Je to srdeční záležitost
Plemeno francouzský buldoček naši rodinu provází sedmým rokem, byl to vánoční dárek pro moji partnerku. Co znamená mít doma francouzského buldočka nám ukázal Charlie svou milou, důvěřivou povahou, spojenou ze zajímavým buldočím pohledem... A proč je pro nás tím nej psem? Protože má úžasnou povahu a je ochoten pro nás udělat téměř cokoliv. My mu to oplácíme stejnou mincí. Prostě srdeční záležitost a ten, kdo blíže pozná buldočka, už žádné jiné plemeno nechce.
Text: Ladislav Fiala (Fr.Klub.Bull, organizátor akcí)
Mira Mazáčová, CHS Z OLOMOUCKÉHO KRÁLOVSTVÍ
www.zolomouckehokralovstvi.webnode.cz
Úplně prvním francouzským buldočkem v rodině byla strakatá Berta, která letos oslaví své 9. narozeniny. V současné době tvoří chovnou stanici tři buldočí holky: Blackberry, Rulanda a Merlot, a ačkoliv CHS je poměrně nová (2 roky), může se už pyšnit několika úspěchy na výstavách i v soutěžích.
Já si nejvíc cením skvělého vychování, které jsme holkám dali. Na procházce chodíme z velké části bez vodítka, především pak Berry, která poslechne na slovo. Rulanda je v tomto ohledu trošku větší flegmatik. Dále jsou tu úspěchy ve formě prvních míst na výstavách a v coursingových závodech. Holky jsou prostě skvělé a jde jim snad vše. Při pokusech o agility jsem dostávala vynadáno od trenérky já, psi byli vždy velmi chváleni.
A jelikož se u nás naše psiska mají doslova jako v pohádkovém království, tak nás nenapadlo nic jiného než pojmenovat chovatelskou stanici „Z Olomouckého království“. Hlavní „mámou“ jsem já, ovšem bez pomoci rodiny by to nešlo. Například ve zkouškovém období tráví Berry plno času u mých rodičů. Čas jí tam krátí i naše starší buldočka Berta, kočka Vendula, slepice, křepelky… Mají se tam prostě báječně!
Proč jste se rozhodla zrovna pro toto plemeno?
Francouzského buldočka jsme s mamkou měly vyhlídnutého v obrovském atlasu psů, který jsem dostala jako malá milovnice zvířat, když mi bylo asi pět. S tou knihou jsem pravidelně usínala, a taky podle toho vypadá. Tehdy jsem neřešila povahu, pouze vzhled. Líbilo se mi strakaté zbarvení, které mi připomínalo malou kravičku, placatý čumák, prasečí ocásek i netopýří uši. Dnes se dívám taky na povahovou stránku plemene. Samozřejmě záleží na jedinci a jeho výchově, ale většina buldočků je neuvěřitelně klidná, laskavá a milující. A pak vám najednou po zahradě nebo v bytě začne lítat ušaté torpédo, a vám nezbývá než čekat, až se za chvíli unaví a zklidní. Jednoduše řečeno – jsou to takoví rozumní divoši.
Je to malý pes s velkým srdcem, jeho povaha je nezaměnitelná. Pokud si přejete strávit den v posteli nebo sledováním televize, bude pro vás skvělým lenivým parťákem. Na druhou stranu, pokud se chystáte na výšlap či jinou aktivnější procházku, buldoček je opět šťastný. Miluje to, co může dělat se svým pánem. Je velmi všestranný, klidný a v některých situacích se zdá být vyloženě rozumný. Buldočci milují stejně tak děti jako seniory.
Jaké jsou ty vaše fenky – aktivní, nebo spíš lenošky?
Originální kousky umějí všechny tři. A že jich je! Kdybych to měla shrnout: Berry je šíleně kontaktní fenka, miluje společnost kohokoliv. Je extrémně aktivní a hra s přetahovadlem nebo fotbalovým balonem na zahradě je nekonečná. Pro změnu Rulanda je taková pohodářka. Miluje lenošení, postel a jídlo. Ovšem i ona je třeba velmi dobrá v coursingu – za své výkony si vysloužila titul Nejlepší štěně. Každá je jiná, ale krásně se doplňují. Jsou to prostě ségry, jak se patří. No a Merlotka, to je ještě takové malé buldočí třeštidlo, které nám jednou zlikviduje veškeré zásoby pamlsků.
Scházíte se s jinými majiteli francouzských buldočků?
Snažíme se, srazy probíhají po celý rok a v celé republice a pravidelně bývají spojeny se závody jak v agility, tak coursingu. Velkou oblibu však mají i jednodenní procházky, tzv. „výchrochty“. S některými buldočkáři se také setkáváme na výstavách psů, kde si navzájem fandíme. Jsme prostě skvělá parta super lidí, kteří táhnou za jeden provaz. Jsem ráda, že je znám.
Péče o oči a nos
Hlavní je správně pečovat o kožní záhyby pod očima a kolem nosu. Mně se nejvíc osvědčilo si večer připravit výluh z heřmánku a každé ráno záhyby vytřít. Heřmánek slzičky krásně vysuší, výluh je bez chemie a srst se po něm nádherně leskne. I o nosní houbu buldočka je potřeba pečovat. Velmi rychle osychá a nos je škaredě krapatý. Tady se nám nejvíce osvědčila obyčejná bílá vazelína. Další procedury typu mazání tlapek nebo čištění intimních partií by mělo být samozřejmostí pro majitele všech plemen psů.
Pozor na krmení
Správný výběr krmiva je důležitý. Francouzští buldočci často trpí zažívacími potížemi kvůli krátkému trávicímu traktu. Když zvolíte nevhodné granule, budete mít doma časovanou plynovou bombu, která vybuchne v tu nejnevhodnější dobu. A na psovi je i vidět, že prostě není ve své kůži. Dále se stává oblíbeným způsobem krmení psa i tzv. BARF (krmení syrovou stravou). Tady je ovšem nutné přesně dodržovat poměrová pravidla syrového masa, zeleniny a přílohy!
Článek vyšel v časopisu č.4/2013
Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.Děkujeme Vám |