Bojová plemena: nejlepší ochránci vašeho miminka!

Publikováno: 31.8.2015
Autor: Effectix
Foto: Bigstock

Bojová plemena kdysi sloužila v podstatě k jedinému účelu, tedy ke skutečnému zápasu psů. A to byla dosti krvavá zábava, která se bohužel stále udržuje jako podivná tradice v některých částech naší planety. V civilizovanějších zemích však tyto rasy již natolik zdomácněly, že jim ono označení jaksi nesluší. Jsou z nich často domácí mazlové, kteří si záhy oblíbí celou rodinu, základním předpokladem však je vhodný výcvik a dokonalé zvládnutí psa.
Ať už vlastníte amerického pitbulla, staforda či jiného psa z rodu „bojových plemen“, nemusíte se obávat ani toho, že by zaútočil na nejmenší děti. Jestliže ho naučíte jednak lidské společnosti, ale také společnosti dětí od věku štěněte, budete překvapeni, jaká se u něj postupně vyvine opatrovnická schopnost. Bojová plemena budou vaše mimčo považovat za mládě skoro vlastní, čemuž bude odpovídat také jejich chování.

Ať už vlastníte amerického pitbulla, staforda či jiného psa z rodu „bojových plemen“, nemusíte se obávat ani toho, že by zaútočil na nejmenší děti.

Opatrovnický pud feny

Zvláště feny, které již měly štěňata, si můžou vaše ratolesti natolik oblíbit, že je budou strážit proti jakýmkoliv vnějším vlivům. Paradoxně se tato situace může změnit až v nebezpečnou, zejména v takovém případě, kdy si chce děti vzít osoba, kterou pes nezná. Pak může zaútočit, ale spíše výjimečně. Raději jen výhružně zavrčí a stáhne se tak trochu žárlivě do ústraní.

Pozor na žárlivost

Takzvaní bojoví psi jsou ze své podstaty velmi vstřícní k malým dětem, a pokud jsou dobře vychovaní, považují je za své chráněnce. Láska k miminku může u těchto ras postupně přerůst až v žárlivost, která již může být trochu nebezpečná, nikoliv ale pro děti, nýbrž spíše pro toho, kdo jim je chce vzít.

Je tedy nutné pozornost vašeho psa rozdělit a naučit ho koexistovat se všemi členy rodiny. S miminkem by měl být kamarád, ale není vhodné ponechávat ho s ním až příliš dlouho. Nepleťte si žádného psa s chůvou, výsledek může být spíše negativní, pes se na dítku stane závislý.

Pozor na žárlivost  Takzvaní bojoví psi jsou ze své podstaty velmi vstřícní k malým dětem, a pokud jsou dobře vychovaní, považují je za své chráněnce. Láska k miminku může u těchto ras postupně přerůst až v žárlivost.

Agresivní děti nebo agresivní psi?

I sebemírumilovnější pes se může po malém dítěti ohnat, v horším případě ho i kousnout. Děje se to ale hlavně při nadměrné agresivitě dítek, především těch již trochu odrostlejších. Ty si často neuvědomují, že pes není žádnou hračkou, ale živou bytostí s charakterem a také s jistými přírodními instinkty. Novorozenci a batolata ale ještě nemají tolik páry, aby silnému a robustnímu psovi ublížily. A to dokáže bojové plemeno velice dobře vycítit a k dětem se chová jako k vlastním štěňatům.

Věnujte se svému psovi a on se vám odmění

Pokud patříte k chovatelům bojových plemen, co už mají své zkušenosti a dokážou tyto silné psy proměnit v domácí mazlíky, moc dobře víte, že nijak neublíží miminku. Je však třeba se psovi věnovat nejen na cvičišti, ale také doma. Kontakt s rodinou je nesmírně důležitý a je rovněž prevencí proti tomu, aby se stal vůči malým dětem i dospělým lidem agresivní.

Spokojenost psa a jeho neagresivita je dána různými podmínkami. Když je dodržíte, i z toho nejostřejšího plemene bude věrný ochránce vašich dítek. Zde jsou ty nejdůležitější zásady:

  • Důrazný, ale ne agresivní výcvik
  • Sžívání psa od mladého věku s rodinou, dětmi i dalšími zvířaty
  • Častý kontakt s rodinou
  • Kvalitní výživa a krmení - pes v dokonalé kondici nemá potřebu být agresivní
  • Alespoň minimální dozor nad psem i dítkem

Je to opravdu zvláštní, ale mnohem nebezpečnější pro miminko jsou drobná psí plemena. Jinak řečeno, pinč není pro malé děti právě ideálním společníkem. Za to atleti mezi psy, dobře vycvičená bojová plemena, se vyznačují až překvapivou touhou lidské potomky chránit jako vlastní.

Kam dál: 

Chladící sortiment HyperKewl

ORBEE-TUFF® míčky jsou se zárukou na rozkousání

Jakou formu ochrany před klíšťaty a blechami nejlépe zvolit a jsou tablety proti těmto parazitům pro mého psa bezpečné? 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...