Dog Dancing - Couvání k psovodovi

Publikováno: 22.8.2015
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Kateřina Lerlová

Kromě klasického couvání od psovoda pes může couvat i vedle nohy psovoda nebo ke psovodovi. Pro couvání u nohy používám pořád povel k noze, ale couvání ke mně jsem učila na zvláštní povel.

Jednou možností je postavit si psa před sebe, pamlskem nebo hračkou ho otočit zády k sobě a tím, že pamlsek držím psovi před čumákem a zároveň si ho dávám blíž k tělu, pes před pamlskem ustupuje a projde mi mezi nohama, za což ho ohromě pochválím a odměním. Tak se pes postupně naučí na povel se otočit a zacouvat psovodi mezi nohy.

Dog dancing - nácvik couvání k psovodoviTak jsem původně začínala couvání ke mně učit, ale když jsem Waye zkusila otočit z větší dálky, dospěl k názoru, že musí přiběhnout ke mně a otočit se až u mně. Takže jsem zvolila jiný postup, i když trochu podobný.

Navedla jsem si psa do pozice zády ke mně a pak jsem ho zacouvala mezi nohy, stejně jako v předchozím případě. Když věděl, že mi má zacouvat mezi nohy, začala jsem říkat povel, když začal couvat. Pak jsem přidala další prvek - navedla jsem si Waye před sebe a řekla mu, ať zůstane stát. Pak jsem ho na povel nechala zacouvat a odměnila ho. V téhle fázi se mi Way snažil pořád couvat a nechtěl zůstat stát na místě, takže jsem ho občas odměňovala i za odložení tím, že jsem mu dopředu házela míček, aby věděl, že odměnu dostane za práci, ne za to, že se bude lepit na mě.

Když zvládal odložení i couvání těsně přede mnou, začala jsem zvětšovat vzdálenost mezi námi. Odložila jsem ho ve stoje, došla si kousek za něj a řekla povel pro couvání. Nebyla jsem o moc dál, takže se snadno trefil. Když zvládal vzdálenost na krátko, postupně jsem ji prodlužovala. Jakmile začal mít problémy, točil se nebo zmatkoval, stoupla jsem si blíž. Kdykoli mi začal couvat dřív, než na povel, procvičovala jsem opět odložení tím, že jsem mu po povelu zůstaň, kdy vydržel na místě, hodila dopředu míček. Čím jsem byla dál, někdy jsem mu házela míček i v okamžiku, kdy couval ke mně, aby si nemyslel, že pokaždé chci, aby mi procouval mezi nohama.

Pak přišlo to nejtěžší. Nemám povel pro otočení o 180° zády ke mně (i když i to by se dalo naučit), jen pro couvání ode mně a ke mně. Na "walk" Way couvá ode mně a jakmile uslyší povel "back", už ví, že má couvat ke mně, a aby to vůbec mohl udělat, musí se nejdříve otočit. Jenže i to jsem mu musela nejdříve postupně vysvětlit.

Začala jsem cvičit v úzké uličce. Postavila jsem si ho blízko sebe, tentokrát čelem. Řekla jsem povel "back" a rukou mu naznačila, že se má otočit zády ke mně, kde už automaticky začal couvat. Zároveň jsem ale občas cvičila i samotné couvání na větší vzdálenost, když jsem ho nechala stát zády ke mně. Zanedlouho mu došlo, že se musí před couváním otočit. Stejně jako předtím, i teď jsem začala zvyšovat vzdálenost. Way měl občas tendence popojít si ke mně, než se otočil, ale to jsem mu vždy zarazila povelem "stop" (povel pro zastavením se), nechala ho zase těch pár kroků zacouvat ode mně a pak jsem mu dala znovu povel "back". Někdy jsem ho nechala couvat a odměnila ho ode měn, nebo jsem ho zastavila a odměnila, aby věděl, že nemusí přijít ke mně, aby dostal odměnu. Došlo mu tak, že je mnohem výhodnější točit se tam, kde se zastavil.

Couvání k psovodovi můžete využít nejen k tomu, že necháte psa odejít od vás a zacouvat zpět, ale můžete ho nechat couvat za sebou a vy sami přitom budete couvat rovně, do kruhu nebo do osmičky. Nebo můžete před psem utíkat, takže k sobě budete oba zády. Variant je mnoho.

Kateřina Lerlová
http://katachyon.lerl.info

Kam dál: 

Dog Dancing - Podrž mi hůlku

Dog Dancing - Mrtvý pes, Trpaslík

Dog Dancing - couvání 

Dog Dancing - obíhání, slalom, zvedání packy

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...