Dog Dancing - Opačná pozice u nohy

Publikováno: 21.5.2015
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Kateřina Lerlová

Reverse heel position, neboli opačná pozice u nohy, se říká pozici, kdy pes stojí u nohy psovoda, předníma nohama se drží na úrovni nohou psovoda, ale narozdíl od normální pozice se psovod a pes dívají opačným směrem.

Dog dancing - reverse heel position, neboli opačná pozice u nohy.Jako kritéria pro moji RHP jsem si určila to, že pes bude stát rovnoběžně se mnou, bude se svým ramenem dotýkat mojí nohy ze strany a hlavou zezadu. Tak mám kontrolu nad tím, kam se dívá, i když ho nemůžu kontrolovat zrakem. Začala jsem levou nohou. Protože normální heel position jsme naučili za týden, nečekala jsem výrazné potíže. Po dvou měsících jsem změnila názor.

Cvičila jsem s clickerem. Pamlskem jsem si navedla psa tak, aby stál vedle mně rovně a dotýkal se mně, ruku s pamlskem jsem tedy měla za sebou. Když byl v téhle pozici, klikla jsem mu a také ihned odměnila.

Brzy jsem nemusela navádět psa rukou a stačilo mi, když jsem měla ruku položenou na boku. Nechávala jsem Waye přicházet k noze z rovna, aby to měl snazší. Poměrně rychle pochopil, že se na mě má lepit, ale nedokázal rovnat zadní nohy, když jsem chvíli čekala, snažil se zajít buď za mě nebo mě obcouvávat (již naučený cvik). Když se takhle spletl víc než jednou, jakmile začal couvat, uhnula jsem mu a taky jsem si stoupla ke zdi tak, aby, když začne couvat, narazil.

Dog dancing - nácvik reverse heel position, neboli opačná pozice u nohy.Dlouho jsem se nemohla v tréninku dostat z místa a dokonce jsem začala uvažovat o tom, že přidám povel k nedokonalému cviku a naučím jen to, co jsem si naplánovala do sestavy. Jakmile jsem se totiž zkoušela pohnout a chtěla, aby Way zůstal vedle nohy, začal mně buď obíhat nebo uskočil pryč nebo se mi pletl pod nohy. Musela jsem tedy začít jen po úplně malých krůčcích a odměnit ho pokaždé, když mu zadek při kroku vpřed neujel stranou. Točení doleva mu docela šlo, při točení doprava jsem se otočila jen já a on se mi naplepil na zadek. O chůzi do strany ani nemohla být řeč, počkal, až poodejdu a pak šel normálně za mnou.

Dneska jsem si to chtěla zase zkusit, už se mi zdálo, že se lepší i v točení na místě, tak jsem se rozhodla pro poslední pokus, než začnu učit samotné přiřazení. Jakmile jsem vykročila pravu nohou, okamžitě se mi na ní zezadu nalepil. Po několika marných pokusech udělat pár kroků jsem se rozhodla vykročit levou nohou a, světe div se, spokojeně se lepil na levou a zvládl jak točení na místě, tak chůzi do strany. Teď už zbývá mu to jen upevnit a můžu k naučenému chování přidat povel.

Kateřina Lerlová
http://katachyon.lerl.info

Kam dál: 

Dog Dancing - Podrž mi hůlku

Dog Dancing - Mrtvý pes, Trpaslík

Dog Dancing - couvání 

Dog Dancing - obíhání, slalom, zvedání packy

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...