Socializační procházky s dobrmany

Publikováno: 27.3.2015
Autor: Kateřina Kašparová
Foto: Simona Nálepková

Když jsme se dozvěděli, že se v Praze schází na společných procházkách skoro 20 dobrmanů a probíhá tam kromě her také výchovná socializace psů, nemohli jsme u toho chybět! I proto, že se tak děje i na jiných místech v republice, a navíc jde i o pomoc pejskům v nouzi...

Socializační procházky s dobrmany nejen se členy sdružení Dobrmani v nouzi.

Byla to parádní akce, moc prima lidi i psi. V sobotu 11. ledna jsme se vydali do parku v pražské Hostivaři. Přidali jsme se ke společné procházce asi 12 dobrmanů (běhali tak rychle, že je nešlo spočítat) a dvou jejich zmenšenin (nu dobrá, jeden byl pražský krysařík a druhý jen o něco větší kříženec z útulku). Během procházky jsem si o této fajn partičce popovídala s Broňou Hrubešovou.

Kolik vás přesně je a jak jste se dali dohromady?

Celkem se u nás schází 18 dobíků plus dvě maličké čubinky, podle toho, jak kdo má čas, průměrně se sejde 10–12 psů. Na začátku jsme si jen předávali nejrůznější pejskařské rady a zkušeností na internetu. Pár z nás se zná už déle – z výstav a z akcí – později většinu z nás spojil FB, kde jsme se seznamovali s dalšími psími páníčky. S některými nás spojil případ Edieho v trojském útulku (ještě než vzniklo sdružení Dobrmani v nouzi), tomu jsme společnými silami našli domov, a najednou tu byli další a další pejsci, které měli páníčci buď z útulku, nebo odebrané z nevhodných podmínek, od množitelů... Začali jsme se scházet a postupně jsme se dostali i k diskusi o tom, jak nejúčinněji pomáhat dalším dobrmanům, kterých se lidé zbavují. V naší skupině je asi sedm různě zachráněných dobíků, jen já sama už mám druhou fenku, v létě jsem přišla o týranou 10letou, vzápětí jsem pomohla sedmileté. Jsou mezi námi ale i pejsci s PP – v nouzi totiž nejsou jen kříženci bez papírů!

Jak ty vaše procházky probíhají? Vím, že nejde jen o to, aby si pejsci pohráli...

Vyměňujeme si nejrůznější zkušenosti a rady, starší psi učí ty mladé, jak se mají správně chovat, zkušenější páníčkové pomáhají nováčkům – a jak to ukázat lépe než v praxi?! V naší partě se sešli moc fajn psi i páníčci. Stanovili jsme si i jakási pravidla, např. že se házení míčku oznamuje nahlas a majetničtí psi se ohlídají, aby nedošlo k rvačce, že se psi budou hlídat a trénovat, aby nikde nic podezřelého nesnědli, a pokud ano, bude se to okamžitě řešit, že když se některý z psů bude chovat neurvale, bude ihned usměrněn... Jak se postupně přidávali další, začalo to bezvadně fungovat, páníčci si to dolaďují, se psy cvičíme v rámci potřeby a možností i během procházek. Nejdůležitější je povel přivolání – od čehokoliv.

Dobrmani- socializace. Jak to probíhá, když přijde někdo nový, a jak řešíte případné problémy?

Jak to probíhá, když přijde někdo nový, a jak řešíte případné problémy?

Skupina se průběžně schází 2–3× týdně, o víkendu většinou ve větším počtu; pokaždé si volíme jiné místo a jinou trasu, aby se psi socializovali v jakémkoliv prostředí – více či méně rušivém, kde můžou potkávat lidi, cyklisty, běžce, děti, kočárky, koně, auta atd., zkrátka aby se naučili, čeho si nemají všímat. I dobrman se může socializovat v jakémkoliv věku, a nováčci to všechno krásně okoukávají od těch starších. Nováček se nechá očuchat a většinou sám pravidla skupiny rychle pochopí a respektuje je.
Praní o klacíky nebo míčky je přísně zakázáno. Stačí jen náznak, že to z hry přechází v něco jiného… Takové chování páníčci zásadně netolerují a okamžitě zasáhnou. Jsou psi, kteří se o hračku neradi dělí – mají právo ji mít, ale nesmějí napadnout jiného psa. Jiní se naopak radši třeba přetahují, a pokud je to jen hra, necháme je. Samozřejmě se občas stane, že se psi nepohodnou, ale to hned regulujeme, a funguje to bezvadně. Ve skupině jsou i psi výstavní a ve výcviku, dokonce i chovní.

Co když se k vám chce přidat někdo další?

Zájemce si nás může najít na sociální síti, občas ale stačí potkat lidi se stejným psem při venčení a domluvíme se na venčení dalším, doporučují nás třeba i známí známých... Rádi přivítáme každého! Jen je potřeba od začátku vědět, jaký pes je a jak se chová k jiným, aby skupinu „nerozhodil“, aby se to včas hlídalo a „doladilo“.


Dobrman ve zkratce
Je velmi chytrý a inteligentní, potřebuje pracovat, aby se unavil a nevymýšlel doma hlouposti. Musí se mu jasně vymezit hranice, co smí, a co ne. Potřebuje dobrou výchovu a socializaci. Dobrmana by si měli pořizovat lidé, kteří mu toto poskytnou, on jim to pak mnohonásobně vrátí. Je to pes oddaný, pro smečku by dýchal, zároveň je to i velký mazel. Kdo jednou pozná dobrmaní povahu a zamiluje si ji, většinou už jiného psa nechce. Zkrátka srdeční záležitost!

Společně se také angažujete ve spolku Dobrmani v nouzi, co přesně děláte?

Všichni ze skupiny se snažíme nějak, v rámci možností, pomoct. Například jsme pořádali materiální sbírky pro útulky, kam každý přinesl, co měl doma nepotřebného (vodítka, obojky, deky, ručníky), a koupili jsme krmení a mňaminky. Poslední akce vánočního bowlingu páníčků přinesla i konzervy a další potřebné věci pro pejsky v nouzi, sehnali jsme i sponzory, kteří pejskům v nouzi přilepšili. V neposlední řadě pomáháme i s umisťováním dobrmanů v nouzi – nejen přes FB, kde se všechno soustřeďuje – hledáme jim nové domovy, skládáme se na peněžní pomoc na veterinární péči. Někdo pomáhá „jen“ kliknutím a sdílením, jiný také tím, že se jede na pejsky podívat, nafotit do nabídky, zkontrolovat, jak se mají v novém domově, další se nějakého ujme sám. Zkrátka – snažíme se všichni nějak přispět a pomoct.

Dobrman - o plemeni ve zkratce.


CHCETE SE PŘIDAT?

Správná socializace mezi pejsky je důležitá už od raného věku. Nezáleží jen na tom, co váš pes všechno ovládá (jaké povely), jde hlavně o to, jak se umí chovat! Dobrmani v nouzi pořádají na různých místech po republice socializační setkání pejskařů (nejen dobrmanů). Momentálně je jedna parta na severu Čech (Jablonec a okolí), další parta je v Praze a okolí.

Kontakty pro venčení a případné poradenství pro řešení vašich problémů s pejsky:
Jana (pro Jablonecko): 721 445 125
Broňa (pro Prahu a okolí): 608 053 505
www. dobrmani-v-nouzi-o-s.webnode.cz

Článek vyšel v časopisu č.2/2014

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Jak si užít procházku v zimě II. 

Ten můj je hodný!

Jak si užít procházku v zimě

Hry se psem

Pes a dítě spolu v bytě

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...