Pomoc, ten pes skáče!

Publikováno: 8.3.2015
Autor: Ing. Šárka Pravdová
Foto: Ing. Šárka Pravdová, Pavel Hurecký

Skákání na lidi je jeden z nejčastějších problémů, s nímž se majitelé psů potýkají. A nerada to říkám, často také dosti neřešitelný. Ne že by to nešlo psa odnaučit, to jde a není to nijak náročné, náročné je ale přesvědčit lidi, co se psem přicházejí do styku, aby se drželi jistých pravidel. Protože i když budete několik dní vy i celá vaše rodina pilně trénovat a přesvědčovat vašeho psa, že o jeho poskakování moc nestojíte, stačí jediný člověk, který na vycházce řekne: „Ale ne, mně to nevadí“ a skákajícího psa náruživě podrbe, nebo nedejbože pejskař, který vyskočení vašeho psa odmění piškotem – pozor, na cvičácích bývá takových lidí zpravidla velké množství. Na takové lidi je potřeba být připraven a psa mít při setkání s kýmkoliv nepoučeným pod kontrolou, alespoň do doby, než od skákání upustí.

Skákání na lidi je jeden z nejčastějších problémů, s nímž se majitelé psů potýkají.

Ale, jak na samotné skákání? Připravte si pamlsky a odměňujte psa, pokud neskáče. Ze začátku je dobré postupovat opravdu rychle a odměnit dřív, než pes začne skákat. Nesnažte se hned čekat třeba minutu a teprve potom odměnit. Dobré je také házet psu pamlsky na zem, aby si je bral odsud a ne od vás. To ho ještě více „uzemní“. Pokud už je pes zvyklý skákat a při pohledu na pamlsky ve vaší ruce začne okamžitě vyvádět, odhazujte pamlsky dál od sebe. Tím získáte čas, kdy pes odbíhá pro odměnu a pak se k vám zase vrací a už můžete odměnit dříve, než stihne udělat cokoliv dalšího. Samozřejmě se určitě stane, že dřív nebo později pes vyskočí. V takovém případě, se od něj otočte, a uraženě poodejděte. Jakmile pes přestane, zase odměňte. Zde je více než důležité nikam nespěchat a odměňovat opravdu okamžite. Pokud bude mít pes pocit, že čeká na ňaminu příliš dlouho, bude se jí snažit získat jinak – pravděpodobně skákáním - nebo o výcvik ztratí zájem. Postupně, až pes trochu pochopí, že odměna bude jen pokud zůstane na zemi, můžete dobu mezi pamlsky prodlužovat. Střídejte ale delší a kratší pauzy tak, aby se jen zvolna zvyšovala frekvence delších pauz mezi pamlsky v celkovém opakování. To znamená začít tím, že mezi pět krátkých pauz vložíte jednu delší, později dvě delší atd. Pokud by jste náhle přešli k delším pauzám, psa by výcvik pravděpodobně rychel omrzel.

Určitě se stane, že dřív nebo později na Vás pes vyskočí. V takovém případě, se od něj otočte, a uraženě poodejděte. V další fázi, pokud už pes neskáče a vzorně čeká na odměnu, začněte situace ztěžovat a psa přivádějte do situací, kdy často skáče. Zvedněte mu ruce s pamlskem nad hlavu, mávejte hračkou ve výšce hrudníku, poskakujte atd. Samozřejmě se snažte zase začít tím jednodušším a postupovat k těžšímu, tedy vyzývavějšímu a nešetřete odměnou. Můžete zkoušet také odcházet za dveře a zase se vracet. Zde doporučuji hned jak pootevřete dveře – opravdu jen pootevřete, aby pes zatím neskákal, mu hodit pamlsek na zem. Pak, až je otevřete více, opět rychel odměňujte. Tento postup je dobré opakovat nějákou dobu pokaždé, když přijdete domů. Samozřejmě by jste do tohoto procesu učení měli začlenit všechny členy domácnosti i případné návštěvy, aby se pes učil neskákat opravdu na nikoho. Nebo pokud nemůžete dotyčného přesvědčit ke spolupráci, zajistěte si psa vodítkem, či ho nechte v jiné místnosti. V opačném případě se pes naučí neskákat pouze na osobu, která s ním cvičí nebo dokonce pouze ve chvíli, kdy dostává odměny.

Co se týče skákáni na lidi, které potkáte venku, tam je nejlepší, aby si pes cizích lidí vůbec nevšímal. Tedy se snažte odvést pozornost psa na sebe. Postupně, když už si pes lidí nevšímá, můžete je zkoušet míjet také bez toho, aby jste upoutávali jeho pozornost. Jistěte si ale psa vodítkem pro případ, že by se o skákání pokusil. Správné chování odměňte, nežádoucí přerušte.
Samozřejmě pokud budete takto učit malé štěně, které zatím nemá naučené nežádoucí chování, bude váš úspěch daleko rychlejší, než když už pracujete se psem, který je na skákání zvyklý a umí si takto získat pozornost. I tam je ale možné uspět. Chce to jen odhodlání a pevnou vůli. A věnovat se nácviku prakticky po celou dobu kontaktu se psem, kdykoliv se ocitnete v situaci, kdy je pes zvyklí na vás skákat. Pokud budete důslední a nebudete postupovat příliš rychle, i notorický skákač se může tento nešvar odnaučit.

Ing. Šárka Pravdová
Výcvik psů
www.ozzoteam.cz

Kam dál: 

Socializační období u psů

Separační anxieta

Co se psem značkujícím doma?

Zločin a trest

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...