Valentýn - konec života na řetězu

Publikováno: 20.2.2015
Autor: Eliška Aňula Vafková
Foto: Dejte nám šanci o.s.

Na Valentýna byl v lese u Bystřice nalezen malý pejsek, uvázaný ke stromu kravským řetězem. Dostal jméno Valentýn. Viděla jsem již hodně, ale tohle mě dostalo - ta naprostá odevzdanost pejska –„Dělejte si se mnou, co chcete, mně už je všechno jedno“.

Na Valentýna byl v lese u Bystřice nalezen malý pejsek, uvázaný ke stromu kravským řetězem. Na Valentýna byl v lese u Bystřice nalezen malý pejsek, uvázaný ke stromu kravským řetězem.

Jeho stav je katastrofální - velká dredatá špinavá koule, oči zalepené hnisem. Poté, co jsme ho tři hodiny vystříhávali z dredů, slepenců a zacuchanců se ukázalo, že je to vlastně docela malý psíček. Neskutečně hubený, s atrofovanými svaly, s obrovským nádorem na přední pacce, dalším nádorem pod ocáskem a spoustou malých nádorků po celém těle. Zuby shnilé, kůže na něm pro jeho hubenost plandala, blechy ho žraly zaživa. Řetěz, na kterém byl přivázaný, vážil skoro tolik, co on. Podle stavu jeho krku soudíme, že na tomto řetězu prožil zřejmě celý život. Další překvapení nás čekalo po ostříhání hlavy - po odmočení strupů na nás vykoukla díra - ostrá sečná rána, kterou si určitě nezpůsobil sám tím, že by se o něco někde štrejchnul. Vypadá to, že ho jeho "páníček" na rozloučenou, než ho uvázal v lese, vzal kudlou po hlavě. Po tříhodinovém maratonu stříhání, odblešování a koupání se stal z Valentýnka čistý bílý pesan, resp. psí troska. Veterinární vyšetření prokázala zákal na pravém oku, šelest na srdci a anémii, doporučeno bylo odstranění všech nádorů z celého těla, vytrhání shnilých zubů, které by způsobovaly záněty v těle, a odstranění zubního kamene z ostatních zubů. Věk byl odhadnut cca na 10 let, váha 6,9 kg. 

Musím říci, že celou dobu, co se s pejskem manipulovalo, naprosto odevzdaně držel, ani jednou se neohnal ani neštěkl, jen se klepal, a statečně držel. Později mne už olíznul...

Stav Valentýna byl katastrofální - velká dredatá špinavá koule, oči zalepené hnisem. Zuby shnilé, kůže na něm pro jeho hubenost plandala, blechy ho žraly zaživa. Řetěz, na kterém byl přivázaný, vážil skoro tolik, co on.

Valentýnek se celkovém vyšetření 17.2.2015 podrobil operačnímu zákroku. Protože byl silně anemický, napřed celé dopoledne dostával kapačky, aby byl na operaci lépe připraven. Během zákroku mu byl odstraněn obrovský nádor na pacce, další pod ocáskem a spousta menších útvarů po celém těle. Také došlo na trhání shnilých zubů a odstraňování zubního kamene. Jelikož se začal probouzet z narkózy dříve, než bylo žádoucí, a bylo příliš riskantní mu připíchávat další sedativa, nestihla se už extrakce ulomeného špičáku, ale ten jej prozatím příliš netrápí. Celou operaci Valentýnek zvládl překvapivě v pohodě. Večer, když jsem jej na klinice vyzvedávala, již chodil a zajímal se o okolní svět. Teď je v klidovém režimu, oblečený do dvou svetříků, protože jak má naprosto atrofované svaly, je mu pořád zima. Je pozašívaný po celém těle jako „kopačák“. Dostává léky proti bolesti a antibiotika, krmíme 5x denně malé dávky, aby jeho organismus, vysílený hladověním, nezkolaboval pod náhlým přísunem potravy. Má chuť do života a věříme, že už bude jen lépe....

Další překvapení nás čekalo po ostříhání hlavy - po odmočení strupů na nás vykoukla díra - ostrá sečná rána, kterou si určitě nezpůsobil sám tím, že by se o něco někde štrejchnul. Musím říci, že celou dobu, co se s pejskem manipulovalo, naprosto odevzdaně držel, ani jednou se neohnal ani neštěkl, jen se klepal, a statečně držel. Později mne už olíznul...

Valentýnka čeká ještě dlouhá cesta k celkovému uzdravení těla i dušičky a my mu poté budeme hledat klidný a milující domov, kde bude moci zapomenout na vše, čím musel projít.

Příběh Valentýnka můžete sledovat na facebookových stránkách Dejte nám šanci o.s.

Moc děkujeme Terezce Zerhau a její ordinaci Luckyvet, kde se Valentýnkovi věnovala a udělala z něj krásného psa.

Léčení Valentýnka bude stát nemálo peněz, budeme moc rádi za každý příspěvek, který zašlete na náš účet: 157 088 119 / 0300.
Dejte nám šanci o.s.

Kam dál: 

Inzerce plná skrytého psího utrpení

Falešné sbírky

Stop „množírnám“?

Senioři v útulcích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...