Z útulku domů

Publikováno: 26.1.2014
Autor: Marek Beneš
Foto: -

Z útulku domů

Tak si konečně vezete vybraného pejska nebo kočičku domů. Máte tam připraveno vše potřebné a víte, jak správně postupovat, aby nový přírůstek bez problémů zapadl do rodiny?

Kočka poprvé doma


Kotě se seznamuje se psemUrčitě jste jí už předem nakoupili hračky, krmení, misky na krmení a vodu, kartáč na česání srsti, škrabadlo na drápky, přepravku, záchůdek a do něj kočkolit. Přepravku dejte na zem a otevřete ji – kočka si sama vyleze a začne prozkoumávat nové obydlí. Na uvítanou ji dejte co nejblíže k miskám s krmením a vodou (na místo, kde budou trvale stát). Ve vhodném okamžiku ji odneste na její záchod a pacičkou naznačte hrabání. Když udělá hned potřebu, velmi ji chvalte a hlaďte!
Pokud už doma máte jiné kočky, je vhodné nejprve novou podnájemnici vypustit v prázdném pokoji, a teprve potom, co se v něm „zabydlí“, nechte přijít starousedlíky, aby se mohli seznámit. Pravděpodobně se nebudou kamarádit hned (i když výjimky samozřejmě existují) a dost možná na sebe budou nevraživě prskat či vrčet ještě několik dnů. Obvykle se ale dříve či později sžijí a za pár dnů či týdnů už budou svorně podnikat vylomeniny i spát v jednom chumlu.
Jestliže bydlíte v domku a plánujete, že kočka bude mít volný přístup ven, určitě je dobré nechat ji několik dní bydlet jen v domě a na zahradu jí umožnit přístup, až bude dokonale obeznámená s interiérem a bude ho považovat za svůj domov. Podobně postupujte, když berete kočku s sebou třeba na chalupu. Kočka je obvykle vázaná na dům, z něhož pak podniká výlety do okolí a bezpečně se do něj vrací. Pokud byste ji rovnou vypustili na zahradu, nezíská dostatečné pouto k domu a může se brzy ztratit!

Jak na psa z útulku


Seznámení osvojeného pejska s novým domovem probíhá podobně jako u kočky – jen s tím rozdílem, že na uzavřený pozemek ho můžete vypustit v podstatě hned, nemusíte čekat několik dní. Pes je vázaný na člověka – tedy na vás, není třeba ho tolik fixovat na dům jako kočku.
Hodně lidí se bojí vzít psa z útulku, protože nevědí, co se s ním dělo předtím – co zažil a co mohlo ovlivnit jeho reakce na různé situace. Oslovili jsme proto odborníka – Marka Beneše, který se dlouhodobě věnuje socializaci a výchově pejsků, zejména těch problematických a agresivních. Pod jeho vedením se zbavují svých negativních reakcí a nevhodného chování.

Marek Beneš - jak na psa z útulku

Můžete poradit nějaký základní návod, jak neudělat chybu – aby si třeba začátečník nevzal agresivního psa?
Je dobré s pejskem, kterého si vyhlédneme v útulku, jít několikrát na procházku. Pokud to útulek z jakéhokoliv důvodu neumožňuje, jděte jinam. Hned. Ušetříte si mnoho času, nervů a zklamání. Pravidelným venčením psa zjistíte, jak pes reaguje na běžné situace, které budete denně zažívat. V případě, že i po třetí procházce bude vaše nadšení stejné nebo větší jako ze začátku, pejsek je váš. Je mnohem lepší se tímto způsobem vzájemně oťukávat než se pejska po týdnu zbavovat.

Jak správně pracovat se psem z útulku? Předpokládejme, že nemá příliš základních návyků, co je třeba zvládnout nejdříve a jak správně postupovat?
Začněte na vodítku a soustřeďte se na jednu jedinou věc: vnímat potřeby psa a naučit se komunikovat právě na krátkém vodítku. Zdůrazňuji komunikovat! To znamená neškubat a nesmýkat s ním, kam zrovna já potřebuji, ale zároveň se psem nenechat nikam odtáhnout. Ale hlavně: ideální je chovat se k takovému psovi jako k tomu nejskvělejšímu a nejsebevědomějšímu pejskovi pod sluncem. Chovejte se k němu jako k takovému, jakého ho chcete mít. Míň se soustřeďte na jeho možné problémy a více na potenciál skvělého soužití.


Když někdo přes veškerou snahu psa nezvládne, je lepší ho vrátit zpátky, nebo má cenu to zkoušet dál – a jak?
Pokud k soužití se psem někdo bude přistupovat ve stylu „vyzkoušíme a uvidíme“, pak neúspěchů bude velmi mnoho. Je proto dobré brát osvojení pejska se stejnou zodpovědností a přípravou jako třeba adopci dítěte. Je samozřejmě možné, že se postupně projeví problémové chování, které ten konkrétní páníček/panička nemusí zvládnout. Pak je vhodné poradit se s někým, kdo má s nežádoucím chováním u psů dlouhodobé zkušenosti. Je potřeba rozhodnout se případ od případu, protože ne každé zavrčení je hned známkou nezvladatelnosti.

Co dělat, když si vezmu psa, je celkem poslušný, ale útočí na jiné psy?
Soustředit se na to, aby v těchto situacích vnímal páníčka/paničku a na to, aby nenapínal vodítko. Čím menší razanci při usměrnění psa použijete, tím líp. Ideálně by mělo jít o lehké pohoupnutí vodítkem. Jen připomenout, že na druhém konci vodítka jste vy a že případné problémy vyřešíte sami. Klasické vyškubávání na vodítku rozhodně vztah mezi člověkem a psem neupevní.

Marek Beneš - když pes tahá

Co správně dělat, když takový pes útočí na lidi? Je to třeba pozůstatek z předchozího týrání, lze takového psa ještě „naučit“ lásce k lidem – a jak?
Nejdůležitější je na pejska nepospíchat. A ze začátku zapracovat na vzájemné důvěře a respektu. Zachovejte v každé situaci klid, v případě útoku zareagujte údivem a přesměrujte pozornost jinam. Pak je možné pokročit dál a postupně podobné situace i vyhledávat. A tím tyto situace naučit svého pejska zvládat.

Marek Beneš
Zabývá se výchovou a socializací psů. Nejde o klasický výcvik, proto nerozhoduje věk psa ani tvrdohlavost“, agresivita, předchozí zkušenosti… Působí po celé ČR.
Kontakt: 737 730 303, www.skvelypes.cz.

Článek vyšel v časopisu č.3/2012

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Jaké náhubky používat?

Jak cvičit v létě

Jak pes říká, že je ve stresu 

Překonávání překážek 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...