Zkušenost uživatele s plemenem

 Stafordšírský bulteriér
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Pro držení doma Pro držení venku
Vloženo: 14.03.2015
Uživatel: Libor

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Stafíka jsem si vybral pro jeho úžasnou povahu. Jsou to věrní kamarádi a neuvěřitelní mazlové, zároveň ale temperamentní a houževnatí pracanti.

Povahové a charakterové rysy

Jsou to temperamentní psi, jako všichni teriéři. Ale jsou klidnější, nejsou uštěkaní. Jsou naprosto spolehliví, velmi chytří a učenliví, vyrovnaní. Jsou vhodní k lidem, kteří psi milují a chtějí psa jako parťáka. Nehodí se k lidem, kteří si chtějí přes psa honit své ego. Nepotřebují pevnou ruku, ale potřebují spíše přátelskou, avšak naprosto důslednou výchovu. Ideální je pozitivní upevňování, ale je třeba stanovit naprosto přesné hranice a vždy vyžadovat jejich dodržování. Když jednou ustoupíte, bude si to pamatovat a bude to vyžadovat vždy. Kdysi byl vyšlechtěn ke psím zápasům a to mu v krvi zůstalo. Ačkoliv je vůči lidem naprosto neagresivní, vůči psům to může být jinak. Především samci se navzájem snadno vyprovokují a vzájemné bitky nejsou vzácností. Tyto bitky obvykle nebývají nijak vážné, přesto je lepší jim předcházet. Proto je třeba na to myslet a od štěněte je psa třeba socializovat s jinými psy všech možných velikostí a plemen. Je třeba být opatrný při styku psů samců se psy samci menších plemen. Zatímco bitka dvou samců stafíků obvykle není nic nebezpečného, pokud se stafík ožene po menším psovi, má to pro prcka obvykle fatální následky. K dětem jsou snad všichni stafíci velmi vstřícní, milují je a nechají si od nich líbit snad úplně všechno. Hru dětí se psy je však třeba hlídat, především proto, aby děti psovi neubližovaly. Stafíci jsou společenští psi, kteří milují kontakt se svou rodinou. Stafík se považuje za součást rodiny, proto je nutno chovat jej v domácnosti s lidmi. Někde v kotci by se utrápil steskem a navíc díky absenci podsady by v zimě venku zmrzl. Kdo nechce mít psa doma, ten ať nad stafíkem vůbec nepřemýšlí. Stafík se naučí být doma sám, je v klidu, nevyje, neštěká a obvykle ani nic nepustoší - tedy po pečlivém výcviku. Často však stafíci naopak celkem slušně byty demolují, proto je ideální, když má svou klícku, která je zároveň jeho pelíškem, a tam tráví dobu, kdy je sám, spánkem. Spát vydrží dlouho, ale o to víc pak vyžaduje pozornosti a pohybu, když se vrátíte domů. Pak je třeba ho doslova uštvat :-D

Prostředí

Jak jsem psal výše, stafík se absolutně nehodí do kotce, a to ani zatepleného. Je to maximálně kontaktní pes a sám by se utrápil. Proto dobře popřemýšlejte, jestli chcete mít psa stále a navždy ve své domácnosti. Pokud ne, zvolte si jiné plemeno.

Pohyb a aktivity

Stafík je vhodný pro jakýkoliv typ pána, podmínkou je pouze pánova láska ke psům. Pes je to aktivní, bude s vámi dělat cokoliv, kde budete spolu - bude s vámi dělat bull sporty nebo agility, obrany nebo coursing, mantrailing nebo frisbee, chodit po výstavách a nebo třeba dělat gaučnig. Hlavně když bude moct být co nejvíce s vámi. Rozhodně to není pes na tři procházky denně a pak někde odložit... ale tři procházky mu stačí, pokud má možnost se vyřádit a potom být někde s vámi, klidně omotaný u vašich nohou, když pracujete na PC nebo usazený v klíně, když koukáte na TV. Když jsem si já vybral svého Scottyho, tak jsem chovatelce jasně řekl, že hledám kamaráda a nic víc. Že nebudu jezdit na žádné výstavy, odmítám jakékoliv závody i výcvik, že dostane základní výchovu a bude můj parťák a nic víc. Chovatelka s tím souhlasila, jen mne upozornila, že Scotty bude pravděpodobně velmi hezký pes a pokud mu dobře vyjde přezubení, byla by škoda, kdyby nevystavoval. Řekla, že když budu souhlasit, bude s ním jezdit na výstavy. S tím jsem souhlasil, ale protože jsem člověk zvědavý, jel jsem se na první výstavu za nimi podívat. Na druhou už jsem jel s nimi a dnes jezdíme po celé Evropě, už dokonce i sám vystavuji a děsně nás to spolu baví. Ze sportů děláme všechno, k čemu se dostaneme, nejraději máme obrany, mantrailing a příští týden si budeme dělat licenci na coursing a budeme závodit.... Jo, tak dokáže stafík člověku změnit život :-D

Výchova a výcvik

Stafík je vhodný pro každého, i pro začátečníka, pokud je ochoten se učit a pokud bude dodržovat několik jednoduchých zásad. Stafík je velmi chytrý a rychle se učí, cokoliv. Vhodný způsob výchovy je pozitivní upevňování, od začátku je třeba přesně stanovit pravidla a ta důsledně vyžadovat. Nejvhodnější je laskavý, ale důsledný přístup. Stafíci velmi milují lidi a taky pamlsky a za pamlsek jsou obvykle pro člověka ochotni udělat naprosto cokoliv.

Zdraví a péče

Nebezpečné nemoci jsou L2-HGA a HC. Obě jsou dědičné a velmi vážné. Nedají se léčit a můžou vést až k smrti (uspání) postiženého zvířete. Jejich nositeli jsou autosomálně recesivní geny. Dnes se psi na obě tyto nemoci běžně testují, pokud si vybíráte štěně, je důležité, aby byli oba rodiči testovaní nebo geneticky čistí. U stafíků je díky tomu, že jsou hladkosrstí a nemají podsadu snadno pozorovatelné onemocnění demodikozou (parazitem trudník psí). Toto onemocnění je běžné u všech plemen, u hladkosrstých je však snadno pozorovatelné. Projevuje se především v době, kdy je z jakéhokoliv důvodu snížena imunita (stres, nemoc, hárání, puberta, fena po štěňatech...). Nemoc je v počátečním stádiu snadno léčitelná, poradí vám každý zkušený chovatel, veterináři často neumí pomoci. Se sníženou imunitou u stafíků někdy bývají spojeny různé alergie, především modří psi nebo psi s modrým genem jimi trpívají. Pokud tedy chcete takového psa, ověřte si důkladně, že předci jsou zdraví, že se ani u sourozenců rodičů, ani u prarodičů takové problémy nevyskytují, a u štěněte důsledně posilujte imunitu. Obecně lze říci, že stafíci jsou plemeno houževnaté a nemocemi trpívají spíše výjimečně, přesto protože je to v současnosti módní plemeno je třeba důkladně vybírat chovatelskou stanici.

Další informace

Já si nejvíce cením skvělé stafí povahy a jako hodně velký bonus považuji jeho tichost - přestože pes mojí sousedky štěká snad 24 hodin denně, Scotty na to nereaguje a prakticky neštěká. Štěká pouze na cvičáku na povel a nebo naprosto výjimečně, když se mu zdá, že si ho nevšímám, a chce si se mnou jít hrát. To je ale tak jednou za dva měsíce. Stafíka bych doporučil vyrovnanému, klidnému a přátelskému člověku, který je schopen vychovávat psa přátelsky a přitom důsledně.

PP, bez pp, množírny, útulky

Přestože jsem chtěl pejska jen jako kamaráda, po zkušenostech z minulosti jsem chtěl jedině psa s PP, a to z naprosto zřejmých důvodů. Vybral jsem si plemeno stafordšírský bulteriér pro jeho povahu a líbil se mi i jeho vzhled, a chtěl jsem tak mít garanci, že mi ze štěněte opravdu vyroste pes, který bude vypadat jako stafík a bude mít i pravou stafí povahu. A to se u bezpapíráka nedá očekávat. Tím, že bezpapírák nemá PP nikdy nikdo netuší, kdo jsou rodiče jeho psa, i kdyby mu množitel nalhal cokoliv, a především pes je bez PP z nějakého důvodu. Obvykle proto, že jeho rodiče nemohli být uchovněni, a je jedno, jestli to bylo ze zdravotních důvodů, z důvodů nestandardního vzhledu či nestandardní povahy nebo jen z hlouposti či vypočítavosti jejich majitelů - takového psa bych si nikdy nekoupil. Nevadilo by mi si takového psa vzít z útulku, ale nikdy bych ho nekoupil od množitele. Za psy bez PP se prostě neplatí, to je zásada, kterou mne učil už můj dědeček a já se jí držím. Scottyho jsem si tedy pořídil v chovatelské stanici Moravia Lord, protože jsem znal majitelku a naprosto jsem jí důvěřoval. Poskytla a stále mi poskytuje skvělý chovatelský servis, je mi nápomocná radou i skutkem, v důležitých případech jí mohu prakticky kdykoliv zavolat a poradit se. Pes je absolutně zdravý, standardního vzhledu i povahy, dnes je již klubovým junioršampionem, junioršampionem Slovenska a Slovinska, účastníkem prestižní výstavy Crufts v anglickém Birminghamu, je připraven vyběhat si licenci v coursingu, trénujeme obrany a nadchl nás mantrailing, který také aktivně trénujeme. Já jsem s chovnou stanicí mého Scottyho absolutně spokojen. Doporučuji všem zájemcům o štěně jakéhokoliv plemene, ale stafíka obzvlášť, nejdříve vybranou chovatelskou stanici navštívit, osobně se s jejími majiteli seznámit a štěně si zadat a koupit jedině v případě, že si budou s majiteli sympatičtí a budou si tzv. sedět. Neumím si představit nic horšího než když mezi majitelem a chovatelem psa nefunguje komunikace, majitel se cítí bezradně a nemá s kým se poradit. Každá dobrá chovatelská stanice dá majitelům svých odchovánků nejen darem ke štěněti nějakou drobnou pozornost, ale především spoustu rad a plný chovatelský servis. A zřejmě i díky tomuto servisu je Moravia Lord tak úspěšná, že na štěně od nich musíte často čekat i déle než rok. Ale na super kvalitu se prostě počkat vyplatí.