Opětovné vyhřeznutí ploténky

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den. Máme doma 4 roky starého psa pekinéze. Loni v listopadu prodělal operaci vyhřezlé ploténky - ochrnul na obě zadní nohy. Po operaci se stav výrazně zlepšil a pes se vrátil do normálního života. Operaci předcházelo pár návště veteriny, kde byly podány léky proti bolesti a nařízen klidový režim. Je skoro rok po operaci a pes opět začal projevovat stejné známky bolesti kako při počátcích vyhřeznutí. Po návštěvě veteriny nám bylo paní doktorkou řečeno, že pokud pes chodí, žere a bez pomoci se vyvenčí, není potřeba léčba a máme dodržovat 6 neděl klidový režim. Pes nedostal utlumující léky. Je velmi temperamentní, velmi živá, neklidná a bláznová povaha, jakmile v minulosti viděl, že ho nic nebolí, začal opět bláznit a stav se zhoršil, až byla potřeba operace. Teď je pes doma. Polehává, je neklidný, fňuká, protože ho to bolí, ale žere a venčíme v kraťoučkých intervalech. Pes chodí na všechny 4 nohy. Zadní nohu má slabší po operaci, ale nijak výrazně ho to neomezuje. Je v pořádku, že nám na veterině bylo řečeno, že psa máme nechat, ať se z toho dostane sám a naučí se vnímat problém? Chvíli je to lepší, pak se oklepe a zase polehává a kňourá. Nevadí nám to, ale nechceme nic zanedbat a chceme pejskovi nějak pomoci. Minulá operace nás stápa 50 000. Rádi bysme další předešli. Děkuji za odpověď. Vlčková

Dobrý den,

Vašeho pejska by měl ošetřovat nejlépe veterinární lékař, který s Vámi převážně řešil jeho předchozí problémy a kdo jej operoval. Není příliš vhodné měnit bez vážného důvodu ošetřujícího lékaře. Protože stálý ošetřující lékař pak nejlépe Vašeho psa zná a dokáže nejlépe odhadnout co by pro něj bylo nejlepší. Pokud veterinární lékařka, která doporučila klidový režim je ta, která byla u řešení prvotních problémů Vašeho psa, respektoval bych její pokyny, případně se poradil o jiném možném postupu, pokud máte pocit, že Váš pejsek opravdu neúměrně trpí bolestí.

Bolest má své opodstatnění... říká organismu, že je nebo může nastat někde nějaký problém a předchází tak dalšímu a většímu případnému poškození zdraví. V mnoha případech, se u bolestivých stavů spojených s pohybovým aparátem hnedka nepřistupuje k terapii bolesti pomocí léků proti bolesti, jelikož pokud se pejskovi po lécích udělá lépe a nebude cítit bolest může se začít neopatrně pohybovat a může si právě způsobit ještě větší poranění. Nevím přesně jestli jste utlumujícími léky měla na mysli léky proti bolesti, nebo léky určené k sedaci zvířete.

V případě jakýchkoli pochybností konzultujte stav Vašeho pejska s Vašim ošetřujícím veterinárním lékařem, který pejska v minulosti operoval a zná nejlépe charakter problému Vašeho psa.

S pozdravem MVDr. Jiří Žák

  • 11. 10. 2016  11:19
  • MVDr. Jiří Žák
předchozí | další