Peruánský naháč

Základní údaje plemena

Země původuPeru
Název v zemi vznikuPerro Sin Pelo del Perú
Kategorie dle FCIV. Špicové a primitivní plemena
VelikostMalý: 25 - 40 cm Střední: 40 - 50 cm Velký: 50 - 65 cm
HmotnostMalý: 4 - 8 kg Střední: 8 - 12 kg Velký: 12 - 25 kg
OsrstěníAby pes odpovídal svému názvu „naháč“, musí mu srst chybět; zbytky srsti na hlavě a na koncích končetin a ocasu a několik málo chlupů na hřbetě se povoluje.
Zbarvení srstiOd černé u černých psů, přes břidlicově černou, sloní čerň, modročernou, všechny odstíny šedé, tmavě hnědou až po světle plavou.
Celkový dojemCelkově jde o elegantního a štíhlého psa, jehož vzhled vyjadřuje rychlost, sílu a harmonii; nikdy nesmí působit hrubým dojmem.
PovahaUšlechtilý a velmi oddaný ke své rodině, přitom živý a bystrý; vůči cizím se jeví jako nedůvěřivý a ostražitý.
Zaměnitelné plemenoS čínským naháčem, který je menší a má výraznou chocholku. S mexickým naháčem, jenž je většinou jednobarevný. Čínský chocholatý pes, Americký bezsrstý teriér

Charakter a chování

Jsou to podivuhodní, okouzlující psi. Jejich dlouhé tlapky někdy používají téměř jako člověk ruce. Klepou s nimi na dveře, pokládají je lidem, které milují, okolo krku jako paže. Štěňata této rasy se rodí většinou růžová a teprve později se dobarvují. Mají také velkou podobnost s kojenci - cucají si tlapky a zvuky, které přitom vydávají jsou od dětských k nerozeznání. Když je člověk vezme do náruče, mazlí se hlavou a jeho rameny a spokojenost dávají najevo tóny, které jsou naprosto odlišné od zvukových projevů jiných plemen. Peruánci jsou veselí psi, kteří málo štěkají a v žádném případě nepatří do kotce. Své rodině jsou bezmezně oddáni. Pohybují se téměř bez námahy. Když se unaví, zbarvuje se jejich světlá kůže do růžova. U lidí téměř nikdy nevyvolávají žádné alergie. Peruánský naháč je silně nedůvěřivý. Od přírody je v peruánských naháčích zakořeněna silná nedůvěra k cizím lidem a ta z nich udělala skvělého strážce, zcela oddaného své rodině.

Naháči mají tělesnou teplotu stejnou jako ostatní psi, kolem 38,5-39°C. Zvláštností však je vyšší povrchová teplota, která je 39-40°C. Tento jev vzniká nutností většího výdeje energie při vyrovnávání vnitřní tělesné teploty a vnější okolní teploty. Za chladného počasí potřebuje naháč vyšší dávku krmení, protože potřebuje získat více energie. Vysoká povrchová teplota spolu s jemnou kůží činí toto plemeno velmi příjemné na dotek a lidé je již po staletí využívají jako léčebný prostředek pro řadu nemocí, jako vyhřívací dečku či prostředek k tišení bolesti. Péče o srst spočívá v jejím každodenním pročesávání. Do pokožky je potřeba vtírat ochrannou emulzi, v létě lze použít kvalitní opalovací krém. Při koupání je potřeba použít dětské mýdlo nebo mýdlo s nízkým Ph, na osrstěné části je nutné použít kvalitní šampon a následně kondicionér. Kůži ošetřete pleťovou vodou bez alkoholu, poté pleťovým mlékem, kvalitním krémem nebo olejem s vitaminem E. Občas je dobré provést peeling.Po koupeli vždy psa dobře osušte a nechejte v teple.

Původ psa

Peruánský naháč je jedním ze tří uznávaných druhů bezsrstých psů. (mexický naháč a čínský chocholatý pes) a můžeme jej vidět ve třech velikostech (malý, střední, velký). Tato rasa byla vyšlechtěna dávno před příchodem Španělů do Jižní Ameriky a pravděpodobně na jeho vzniku nemají zásluhu ani Inkové, ale historie sahá ještě dál do minulosti. Starodávnost a oblíbenost tohoto plemene dokazují četné podobizny na keramice předkolumbovských indiánů. Byl chován zhruba před 3000 lety Inky a patří k nejstarším psím rasám světa. Inkové toto plemeno měli zřejmě v úctě a pravděpodobně byli tito psi používáni i při obřadech. Jméno Orchidejový pes Inků získal od keřů orchidejí, pod kterými Inkové tyto psy chránili před slunečním svitem. Na procházky chodili pouze při měsíčním světle. Byla to kultovní zvířata vydržovaná především šlechtou a měla výhradně společenský význam. popsat, člověk jej musí vlastnit, aby mohl prožít štěstí, které mu tento pes může dát.

Tito nazí psi mají stejnou teplotu jako ostatní rasy, ale kvůli naprosto holé kůži se může zdát, zvláště, když tito pejsci spí, že mají teplotu vyšší. Proto je možné jich využít, stejně jako za dávných časů, k vyhřívání postelí, které jsou jejich velmi oblíbeným místem. V jeho domově - Peru - je k vidění jen velmi málo. Teprve před několika desítkami let byl dovezen do Spojených státu, kde se začalo s rozšiřováním chovu.