Manchesterský teriér

 Manchesterský teriér
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Náročný na pohyb Pro držení doma Pro držení venku

Základní údaje plemena

Země původuVelká Británie
Název v zemi vznikuManchester terrier
Kategorie dle FCIIII. Teriéři
Velikostpes: 40 – 41 cm fena: 38 cm
Hmotnoststandart FCI neuvádí
OsrstěníPřiléhající, hladká, krátká a lesklá srst, pevné textury.
Zbarvení srstiUhlově černá se sytými, mahagonově tříslovými znaky.
Celkový dojemKompaktní, elegantní a zdravý pes řádné substance.
PovahaBystrý, velmi temperamentní, učenlivý, ale i mazaný, vytrvalý, rychlý, ostražitý, statečný, milý k rodině, rád sportuje, někteří mohou mít problémy s jinými psy.
Zaměnitelné plemenoS německým pinčem, jenže je větší, robustnější. Německý pinč, Dobrman

Charakter a chování

Původním posláním manchester teriéra bylo hubení hlodavců a hlídání lidských obydlí. V současné době je spíše společníkem než pracovním plemenem. Je velice temperamentní a živý, přesto je dobře zvladatelný a rád se učí. Nelze ho doporučit lidem, kteří mají rádi klid, a kteří by nebyli schopni se mu dostatečně věnovat. Výborně si rozumí s dětmi. V žádném případě není agresivní a nerad se pere, nevyhledává šarvátky s ostatními psy.

Je to pes do města i na venkov, spíše je lépe ho držet v bytě, ale může být trvale umístěn i venku, pokud má k dispozici řádně zateplenou boudu. Nehodí se do kotce, vyžaduje kontakt se svým pánem. Bude příjemným společníkem pro aktivní lidi, které rád doprovodí při výletech na kole, lyžích i při výletech po horách nebo procházkách městem. Pro svoji rychlost a obratnost se výborně hodí k výcviku agility a pro svou vášeň k aportování se výborně hodí i pro flyball. V myslivosti se u nás zatím nepoužívá.

Původ psa

Nejstarší z anglických teriérů, Black and Tan Terrier, dříve podobný spíše bulteriérovi, dal vzniknout většině dnešních moderních plemen anglických teriérů a bulteriérů. I přesto je manchester teriér považován za přímého potomka tohoto starého původního teriéra. První zmínky o existenci těchto teriérů se objevují již v 15. století, kdy se tito psi vyskytovali ve všech částech Anglie, hlavně v okolí měst Midlande a Lancshire. V průběhu 15. století byli do chovu manchester teriérů přikříženi Whipeti, čímž vznikl lehčí, elegantnější a výrazně rychlejší pes. Právě pro rychlost si jej velmi brzy oblíbili horníci, kteří tyto psi používali na hlídání domu a dávení krys nejen v dolech, ale také v arénách, kam je po stovkách házeli a uzavírali vysoké sázky. Úkolem psa bylo v co nejkratším čase usmrtit co největší množství krys. Ti nejlepší psi znamenali pro své majitele zajímavé zdroje příjmů v podobě vyhraných sázek. Tímto byl pověstný proslulý davič krys Billy, jenž vstoupil svým výkonem, 100 zabitých krys v čase 6 minut 13 sekund, i do světové literatury.

V roce 1862 došlo k rozdělení plemene podle váhy a přejmenování. Do této doby se plemeno nazývalo převážně jako Black and Tan nebo English Terrier. Toho roku se poprvé objevuje pod svým současným jménem Manchester Terrier. Byla tak vyjádřena skutečnost, že tato nejstarší forma anglického teriéra zůstala zachována a byla pečlivě opatrována zejména v oblasti Manchesteru, včetně jeho miniaturizované podoby – anglického toy teriéra. Ti se dnes liší kromě velikosti od manchesterů především postavením uší, nosí je vzpřímené, zatímco manchesteři dopředu klopené. V 19. století se začalo více hledět i na exteriér, takže docházelo k opětovnému křížení s vipety, snad byli použiti i malí greyhoundi. Koncem tohoto století se v Anglii zakázalo kupírování uší, tím došlo k obrovskému úpadku plemene, řada chovatelů o ně ztrácela zájem.