Kavkazský pastevecký pes

 Kavkazský pastevecký pes
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Pro držení venku Pro fyzicky zdatné majitele

Základní údaje plemena

Země původuRusko
Název v zemi vznikuKaukazskaia Ovtcharka
Kategorie dle FCIII. Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Velikostpes: min. 65 cm fena: min. 62 cm
HmotnostNení určená standartem, pohybuje se od 50 – 100 kg
OsrstěníSrst je rovná, hrubá, podsrstí je silně rozvinuté, světlejšího odstínu.
Zbarvení srstiJsou povoleny všechny barvy kromě černé a hnědé.
Celkový dojemVelký, kompaktní, silný dobře osvalený pes s bohatou srstí.
PovahaSamostatný, nezávislý, nedůvěřivý.
Zaměnitelné plemenoS šarplanincem, středoasijským pasteveckým psem, příp. krašským pasteveckým psem. Kavkazský pastevecký pes je z nich největší, velikostně se mu blíží jen středoasijský pastevecký pes, kterého na první pohled rozeznáte podle absence ocasu. Šarplaninský pastevecký pes, Středoasijský pastevecký pes

Charakter a chování

Kavkazský pastevecký pes je skromný až uzavřený naprosto samostatný a sebejistý pes. Od přírody je ostrý a nedůvěřivý k cizím lidem. Má bleskurychlé reakce a vlastní uvažování bez předchozího varování. V rodině je milý a přátelský se značně rozvinutým obranářským instinktem. Majitel kavkazského pasteveckého psa musí být rozumný a zodpovědný člověk, který nebude zneužívat jeho vlastností.

Toto plemeno vyžaduje dostatek pohybu, dlouhé procházky jsou nezbytností. Je nekompromisním hlídačem rozsáhlých objektů, autobazarů, vrakovišť, sadů a plantáží. Pozemek, který hlídá musí být bezpodmínečně dobře oplocen a označen cedulemi upozorňujícími na objekt střežen psem! Kavkazský pastevecký pes byl často využíván dříve sovětskou nyní ruskou armádou zvláště ke střežení strategický důležitých objektů.

Původ psa

Kavkazský pastevecký pes je místní, horami ohraničená varieta středoasijských pasteveckých psů. Po celá staletí chránili tito psi obydlí a stáda v izolaci na svazích v údolích Kavkazu. Tato izolace zapříčinila typově odlišné jedince od ostatních středoasijských pasteveckých psů. Do západní Evropy se kavkazští pastevečtí psi dostali poprvé v roce 1969 a to do bývalé NDR. Masově se zde využívali ke střežení státních hranic a strategicky důležitých objektů.

Během několika posledních desetiletí využívání těchto psů v armádě byla u nich selekcí získaná téměř žraločí povaha. V závislosti na klimatu a životním prostředí se vyvinulo několik místních forem těchto psů. Byla to gruzínská, ázerbájdžánská, dagestánská, severokavkazská a zakavkazská forma kavkazského pasteveckého psa. Dále známe horský a stepní typ tohoto plemene. U obou typů se vyskytují dlouhosrsté i krátkosrsté varianty.