Barevný boloňský psík

 Barevný boloňský psík
Pro začátečníky Vyžaduje péči o srst Pro držení doma I pro seniory

Základní údaje plemena

Země původuRusko
Název v zemi vznikuTsvetnaya Bolonka
Kategorie dle FCIIX. Společenská plemena
Velikostpes: do 28 cm fena: do 26 cm
Hmotnostpes: do 28 cm fena: do 26 cm
OsrstěníDlouhá, sametová, lesklá, hustá s dobře vyvinutou podsadou, rovnoměrně pokrývá celého psa. Vlas je silný a "těžký". Preferována je kadeřavá srst, povolená vlnitá.
Zbarvení srstiJakékoliv mimo bílé a skvrnité. Povolený jsou malé bílé skvrnky na hrudi a prstech.
Celkový dojemМalý, o něco delší než čtvercový rámec, harmonicky stavěný pes. Působí atraktivně díky efektně zbarvené bohaté srsti. Výraz milého a příjemného společníka. Barevná bolonka se nesmí typem přibližovat pudlovi anebo Shih-Tzu.
PovahaLaskavý pes s živým temperamentem a vyrovnaným charakterem.
Zaměnitelné plemenoBoloňský psík, Bišonek, Havanský psík, Coton de Tuléar

Charakter a chování

Svému pánovi je bezmezně oddaný, ale vůči cizím lidem je spíše nedůvěřivý a odmítavý, je rozvážný při navazování nových kontaktů. Boloňáček je velmi mazlivý a něžný pes, je báječným společníkem i pro osamělého člověka. Je také vhodný pro ty, kteří nechtějí mít doma příliš temperamentního psa. S ostatními psy a domácími zvířaty vychází zpravidla velmi dobře. Děti boloňáček miluje a je vždy ochotný účastnit se jejich her. Přesto by jej děti neměly považovat za hračku, protože je velmi křehký a citlivý a nesnese hrubé zacházení. Je dobře vychovatelný, je inteligentní a snadno se učí.

Není to pes vhodný k náročnějšímu výcviku, ale výchova k poslušnosti je nutná, jako u každého jiného plemene. Výchova by měla být důsledná, ale velmi mírná. Je to ideální pes pro chov v bytě, ale potřebuje být stále v kontaktu se svým pánem a jeho rodinou. Není proto vhodný k lidem, kteří tráví většinu času mimo domov.

Tento psík není nijak pracovně využitelný, je to typický společenský pes, který svou roztomilou povahou působí antistresově. Boloňáček se spokojí i s menším množstvím pohybu, situaci se dokáže přizpůsobit. Miluje však dlouhé procházky a potřebuje se i volně proběhnout na čerstvém vzduchu. Ideální sportovní využití může být agility; aportování; fly-ball. Boloňáček není žádný velký hlídač, ale vždy vám štěkáním ohlásí, pokud se za dveřmi pohybuje někdo cizí.

Původ psa

Barevný boloňský psík pochází pravděpodobně z darovaných psíků do carského Ruska. Carevna Kateřina Veliká (1729-1796), která je na mnohých obrazech se zvířaty, milovala nejenom své hřebce, ale i psům se dostala obrovská čest, být na plátnech s jejími portréty. Cenné dary nesměly zaniknout a tak se psi chovali v obrovských carských psincích a jejich popularita mezi ruskou šlechtou byla obrovská. Avšak výstřelem z Aurory na Zimní palác začal hon na vše, co jen trochu připomínalo carské Rusko. Vznik socialismu tvrdě potíral buržoazní přežitky a tak přežít směl pouze ten, kdo byl pro společnost užitečný. A to malý společenský psík skutečně nebyl a byl proto stejně jako barzojové nelítostně vražděni. V okolí St. Peterburku (Leningradu) se uchovalo malé množství psíčků, kteří se alespoň vzdáleně podobali boloňkám. Chyběli vhodní chovní jedinci. Import byl absolutně nemožný a tak se občas degenerující krev doplnil Shih-Tzu a Lhasa-apso, kterých však také nebylo v tehdejším Sovětském svazu mnoho.

Vývoj plemene začal v r.1951, kdy byly založeny sekce "dekorativní kynologie" při klubech loveckých a služebných plemen psů. Přísnou selekcí a výběrem do chovu v leningradském spolku myslivců a rybářů (LODiR) byla vybrána skupina exteriérově blízkých jedinců. Hlavními plemennými znaky byla malá velikost 20-24 cm a velice bohatá srst efektního jednobarevného zbarveni. V r. 1964 byl napsán první standard plemene barevná bolonka. V r. 1966 Kynologická rada při Ministerstvu zemědělství uznala standard plemene barevná bolonka. V r. 1973 dle rozhodnutí sekce pokojových psíků Sverdlovského meziokresního spolku byl založen Moskevský městský spolek milovníků psů (MGOLS). Aktivní šlechtitelská práce a spolupráce s kynology Leningradu přenesla centrum selekce plemene do Moskvy. V 80. letech rostla popularita plemene, zakládají se nové kluby a chovatelské stanice. Vytvořen je národní klub plemene barevná bolonka.