Plán štěňátka: Život poté...

Publikováno: 27.7.2016
Autor: Kennel Club, Velká Británie
Foto: Pavel Hurecký

Přestože skončil 16 týdnů dlouhý Plán štěňátka, pořád vás čeká několik vývojových fází, o kterých byste měli vědět. Předejdete tak případnému šoku z toho, že se vaše mazlivé štěňátko proměnilo v teenagera.

Teenager 1 – Roztáhnutí křídel

První fáze přijde někdy mezi čtyřmi a osmi měsíci a může trvat pár dní nebo i pár měsíců. Štěně při procházkách začne poodcházet dál od vás a místo aby se vrátilo zpátky k vám (jak to doteď dělávalo), bude se tvářit, že vás neslyšelo. Může být složité ho chytit nebo dokonce může utíkat pryč od vás.

Štěně ve věku 4 - 8 měsíců při procházkách začne poodcházet dál od vás a místo aby se vrátilo zpátky k vám (jak to doteď dělávalo), bude se tvářit, že vás neslyšelo.

Pokud to začne být problém, vyhněte se na nějakou dobu procházkám na volno a místo toho ho mějte na dlouhém stopovacím vodítku (ne na navíjecím vodítku). Pořád bude mít dost prostoru na běhání, poznávání a zkoumání. Zároveň vás ale nebude moci ignorovat a utíkat pryč. Nebojte, tato fáze povětšině netrvá dlouho! Hodně ho chvalte a odměňujte pokaždé, když k vám přijde.

Chcete předejít tomu, aby zjistil, že vás může ignorovat. To by mohlo výrazně prodloužit fázi tréninku nebo by se to dokonce mohlo stát zvykem.

Určitě zvažte návštěvu tréninkové školičky, která vám pomůže s dalším tréninkem a poradí vám s jakýmkoliv problémem. Ujistěte se, že zvolená školička používá soudobé metody a pomůcky a pracuje se psy jedině pozitivním způsobem.

Teenager 2 – Je to děsivé?

Další období, o kterém potřebujete vědět, přichází někdy mezi 6 až 14 měsíci, kdy se mladý pes začne bát věcí a lidí, se kterými se předtím bez problému setkával. Souvisí to se začínající pohlavní dospělostí a vlnou hormonů, kterou to s sebou nese.

Jakmile si všimnete začínajících znaků strachu, vraťte se zpátky k předchozímu Plánu Štěňátka a dopřejte psovi opakování kurzu socializace. Vaším cílem je dát mu spoustu pozitivních zkušeností, používat odměny, hrát si a zažít srandu. To vše mu pomůže při překonávání jeho obav.

Další období, o kterém potřebujete vědět, přichází někdy mezi 6 až 14 měsíci, kdy se mladý pes začne bát věcí a lidí, se kterými se předtím bez problému setkával.

Dospělák

Dostalo-li se psovi nejlepší možné výchovy, měl by v dospělosti mít všechny schopnosti nezbytné pro vzorového psího občana a samozřejmě velmi milovaného člena rodiny. Nezapomeňte ale pravidlo – Používej nebo zapomeneš!

Stále mu dávejte příležitost setkávat se s jinými (hodnými) psy, chodit do psí školičky nebo navštívit různá prostředí a situace. Berte ho na zajímavá místa a začleňte ho do svého života, aby neztrácel své společenské schopnosti.

Berte psa na zajímavá místa a začleňte ho do svého života, aby neztrácel své společenské schopnosti.

Zvažte plemeno a typ psa

Možná zjistíte, že budete muset věnovat víc pozornosti určitým věcem v závislosti na tom, jaké plemeno máte (nebo jaký mix plemen máte).

Zde je pro vás něco do začátku, co by mohlo pomoci:

Toy/Společenská plemena – mají větší sklony k separačním úzkostem. Věnujte víc času učení být o samotě.

Pracovní plemena – věnujte hodně času jejich socializaci s ostatními psy a lidmi. Pracujte s jejich přirozenými pracovními instinkty pomocí her a hraček.

Lovecká plemena – snažte se je co nejvíc podporovat v tom, aby se uměli soustředit na vás i v případě, že je kolem mnoho zajímavých pachů a malých zvířat. Hodně trénujte přivolání a následování vás. Buďte opatrní kolem malých zvířat.

Pastevecká/honácká plemena – ujistěte se, že mají dostatek mentální stimulace a zaměstnání, aby se nezačali samo-zaměstnávat honěním a sháněním věcí a lidí.

Teriéři – používejte hračky, hry a mňam odměny, abyste je naučili věnovat pozornost vám i okolo malých a rychle se pohybujících zvířat. Buďte opatrní kolem malých zvířat.

Teriéři – používejte hračky, hry a mňam odměny, abyste je naučili věnovat pozornost vám i okolo malých a rychle se pohybujících zvířat. Buďte opatrní kolem malých zvířat.

Pamatujte – zjistěte si, k čemu bylo plemeno původně chováno. To vám napoví, na co se bude třeba zaměřit. Kde bude potřeba silné socializace a kde přivykání.

Pojištění

I pokud si zvolíte neplatit vašemu psovi zdravotní pojištění, je dobré mít pojištění na škody způsobené třetí stranou. Nehody se mohou stát dokonce i tomu nejlépe vychovanému psovi a tak se snadno můžete ocitnout v situaci, kdy budete odpovědni za náhradu škod na majetku nebo zdraví způsobených vaším psem.

Z originálu přeložila: Marta Mannelová
http://ttouchcz.blogspot.cz

Kam dál: 

Plán štěňátka: 9. - 12. týden – Učím se o světě – bezpečně!

Plán štěňátka: 8 týdnů – Nový domov a tvorba vlastního plánu

Plán štěňátka: 5. - 7. týden - Zvědavost

Plán štěňátka: 4 Týdny - Zábava a hry

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...