Bezpečné cestování se psem

Publikováno: 27.5.2016
Autor: Psí kusy
Foto: Archiv Psí kusy

Blíží se čas dovolených, výletů a cestování. Takže můžete naložit psa do auta a hurá za dobrodružstvím. Jak se ale připravit na všechna úskalí autodopravy, aby pes cestoval pohodlně, bezpečně a v souladu s pravidly a vyhláškami o silničním provozu?

V rychlosti se podívejme, co o psím cestování říkají zákony. Zákon o silničním provozu nám totiž ukládá, že pes musí být převážen tak, aby neohrozil bezpečnost řidiče, spolucestujících ani bezpečnost silničního provozu. Podle zákona na ochranu zvířat nesmí být pes přepravován tak, aby mu to způsobovalo bolest, utrpení, poškození zdraví nebo velké fyzické vyčerpání.

Zákon o silničním provozu nám totiž ukládá, že pes musí být převážen tak, aby neohrozil bezpečnost řidiče, spolucestujících ani bezpečnost silničního provozu.

Zákon na ochranu zvířat asi žádný, svého psa milující majitel, nepřekročí. Avšak ten o silničním provozu bývá překračován velmi často. Třeba v tom, že pes by v žádném případě neměl mít možnost volně se pohybovat v autě. Nejen, že člověk riskuje pokutu, ale hlavně - malý mrštný pes, typu jorkšírského teriéra či pražského krysaříka snadno skočí řidiči pod nohy, a tím i pod pedály, a neštěstí je na světě. Velký pes zase při prudkém zabrzdění může skončit řidiči či spolujezdci za krkem a zranit jej. A co teprve při autonehodě? Nezajištěný pes na zadních sedačkách může svou vahou zlomit vaz řidiči i spolujezdci sedícím před ním. Neupoutaný pes sedící vpředu může proletět předním sklem a skončit až na silnici. Ale konec hororových scénářů, pojďme si raději povědět, jaké jsou možnosti bezpečného psího cestování.

V zavazadlovém prostoru

Majitelé velkých psů většinou při koupi auta myslí i na své chlupaté členy rodiny. Takže vozí svého čtyřnohého kamaráda nejčastěji kombíkem, tedy ve velkém zavazadlovém prostoru. Tam má pes pohodlí, ale jak zajistit i jeho bezpečnost? Jednou z variant je mříž nebo síť oddělující zadní sedačky a zavazadlový prostor. Síť koupíte za mnohem nižší cenu než mříž, ale hodí se jen pro menší pejsky. Síť jistě postačí k tomu, abyste respektovali zákon o silničním provozu, pokud máte psa v zavazadlovém prostoru za sítí, asi vám žádný policista pokutu neudělí, ale pokud by šlo do tuhého a došlo k nějaké nehodě, nemáte vůbec jistotu, že síť velkého psa skutečně udrží. Také pokud necháváte psa někdy v autě chvíli samotného a nechcete, aby vám lezl po celém autě, síť většinou nestačí. Pes velmi rychle zjistí, že ji odhrne tlapou, případně ji překouše či prodrápe.

Jak zjistit ideální velikost přepravního boxu pro psa?

Mříž je jistota

Mnohem více jistoty vám dá mříž. Nejideálnější je originální vestavba mříže, tedy takzvaná zadní přepážka. Ale pokud nechcete investovat tolik financí nebo nechcete mít mříž za zadními sedačkami úplně nastálo, je tu vhodná alternativa neboli mobilní mříž. Tu kopíte ve většině kamenných a internetových obchodů s potřebami pro psy a často i v obchodech prodávajících autopříslušenství.

Další možností, jak bezpečně přepravovat psa v zadním prostoru, je přepravní box. Ty jsou vhodné zvlášť pro psy, kteří mají rádi své soukromí nebo jim cestování přináší stres. V přepravním boxu je nikdo nebude rušit a mají tam svůj klid. Další výhodou boxu v zavazadlovém prostoru je možnost vyplnit zbylé místo taškami a dalšími věcmi. Pokud je totiž pes v zavazadlovém prostoru volně, neměly by tam být položené žádné další věci, které by při nárazu mohly psa zranit. Nevýhodou boxu je snad jen to, že zvídavý pes nemá možnost pozorovat dění v autě a nemá výhled z okénka.

Box na zadních sedačkách

Pokud se přepravní box nevejde do zavazadlového prostoru, je tu možnost umístit jej na zadní sedačky a zajistit bezpečnostním pásem. Přepravní boxy lze sehnat v různých velikostech od rozměru pro malé čivavy po dogu. Důležité je zvolit velikost, ve které bude mít pes možnost postavit se, otočit a samozřejmě si pohodlně lehnout.

Pokud se přepravní box nevejde do zavazadlového prostoru, je tu možnost umístit jej na zadní sedačky a zajistit bezpečnostním pásem.

Přepravní boxy lze koupit plastové, ty jsou velmi vhodné právě i na zadní sedačky. Jejich výhodou je snadné čištění, výborná ochrana interiéru auta a zároveň dobrá odolnost. Dále je možnost koupit látkové domečky, zde je výhodou nízká cena, nebo drátěné či mřížové klece, které jsou velmi odolné, a navíc i dobře prodyšné.

Autopás pro psy

Další způsob bezpečného cestování je psí autopás. Ten se karabinou připíná na postroj, který má pes na sobě a druhou stranou se zacvakne tam, co běžné autopásy. Jak postroj, tak psí autopás se dá sehnat v chovatelských potřebách. Pes v postroji či pásu může cestovat na sedadle spolujezdce či na zadních sedačkách. Aby tam měl cestování pohodlnější, a zároveň byl chráněn interiér auta, lze seznat autodeku, která vytvoří jakousi vanu na zadních sedačkách. Obvykle závěsná za opěradla předních a zadních sedadel a vyplňuje tak i volný prostor před sedadly, aby měl pes více místa a nemohl při brzdění zapadnout mezi sedačky. Deka bývá podle výrobce a ceny z různých materiálů, ale obyčejně je protiskluzová, aby se na ní pejskovi nerozjížděly packy. Ty kvalitnější bývají i zcela nepropustné, pro případ, že by se pes počůral či pozvracel, a dokonce i protipachové.

Autopás pro psy.

Většina autodek pro psy má průstřihy na autopásy. Pes tak může být nejen v autodece, ale zároveň i jištěn pásem. Pokud se rozhodnete psa v autodece pásem nejistit, je velmi vhodné použít síť oddělující prostor mezi předními a zadními sedadly. Jak už jsme si řekli, síť není stoprocentní ochranou, pes ji může protrhnout či prorazit. Nicméně v kombinaci s vanou, kterou tvoří autodeka, pes při prudkém zabrzdění neskončí za krkem řidiče či spolujezdce.

Další šikovné doplňky

Výhody autofolií pro převoz psů.Koupit se dají ještě další autodoplňky, které usnadňují cestování se psem. Například nafukovací výplně mezi zadní a přední sedačky. Ty stejně jako autodeka zabrání pádu psa ze sedačky při prudkém brzdění. Některé výplně jsou tunelové a volný prostor lze tedy využít pro převoz drobných věcí.

Další užitečnou pomůckou, zvláště pro starší nebo nemocné psy, je skládací nástupní lávka. Na delší cesty se hodí i nerozlitelná miska. Pes díky ní může mít vodu neustále k dispozici bez toho, aby se rozlila v autě.

Při krátkých zastávkách, kdy si řidič a spolujezdci odskočí na toalety a občerstvení se hodí mříže do zadních okének. Zabrání tomu, aby pes vyskočil z auta, i když je okénko stažené. Instalují se zcela jednoduše během pár sekund.

Pokuta může být až dva tisíce

Jak konkrétně se rozhodnete svého psa převážet, je na vás. Přesný způsob, jakým smíme či nesmíme psa převážet, nám totiž žádný zákon zcela přesně nenařizuje. V případě silniční kontroly pak záleží hlavně na policistovi, zda zvolený způsob přepravy pokládá za vyhovující zákonům. Pokud shledá způsob přepravy za odporující zákonům, může řidiči udělit blokovou pokutu až do výše dvou tisíc korun. "Pokud má řidič za to, že bezpečnost zvířete zajistil, ale přesto mu chce policista uložit blokovou pokutu, měl by odmítnout projednání věci na místě a trvat na jejím řešení ve správním řízení." radí právník Tomáš Beran. V něm bude mít možnost uvést argumenty, které by rozporovaly stanovisko policisty. Ve správním řízení se pak ale případná pokuta může vyšplhat výš.

Avšak každý rozumný majitel svého psa zajistí tak, aby cestoval bezpečně ne kvůli zákonům, ale hlavně kvůli psovi samotnému i svým blízkým. Možností je dost, stačí si vybrat.

Text: Šimona Drábková

logo Psí kusy

Kam dál: 

Cesta se psem na hory do zahraničí 

O cestování se zvířaty 

Rady na cestu a co zabalit

Cesta přes hranice aneb jistota je jistota

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...