Představujeme Dočasky.cz

Publikováno: 5.10.2015
Autor: Tereza Machová
Foto: Archiv Dočasky.cz

Tak minule jsme si představili projekt Tety v akci, který funguje na bázi dočasné péče, takže jsem se rozhodla, že si jako další představíme o. s. Dočasky.cz, který pod sebou sdružuje dočaskáře z celé České i Slovenské republiky.

Dočasky logo (www.docasky.cz)

Na mé otázky odpovídá Mgr. Nikola Fikrová, místopředsedkyně rady sdružení

Nikolo, kdy a jak vznikl nápad založit občanské sdružení Dočasky.cz?

Myšlenka vedoucí k založení o. s. Dočasky.cz se zrodila v hlavě Áji Černé, předsedkyně rady sdružení, na jaře roku 2013. Vyplynula z dvaceti let zkušeností a práce se psy - výcviku psů, canisterapie, chovu psů s průkazem původu, pozdější pomoci nezaopatřeným psům, zvířatům v útulku atd. Oficiálně sdružení vzniklo v létě 2013, a to s cílem nejen poskytovat dočasnou a zajišťovat trvalou péči bezprizorním zvířatům, ale také propojit a zprofesionalizovat spolupráci s již existujícími útulky, záchrannými stanicemi, organizacemi či jednotlivci, kteří by rádi pomohli, jen nevědí, jak na to. A že jich je.

Dočasná péče, tento pojem jsme si vysvětlili minule, ale opakování je matka moudrosti, co to tedy znamená a co vše je v takovém dočasném domově pejskovi nebo kočičce poskytnuto?

Dočasná péče znamená poskytnutí domova opuštěnému zvířeti do doby, než se pro něj najde domov trvalý. Zvíře v dočasné péči by mělo být začleněno do chodu domácnosti/smečky, jako v trvalé rodině. Ze strany dočaskáře se jedná o velmi důležitý a komplexní monitoring daného zvířete. Dočaskář se stává zdrojem informací nezbytných pro následné umístění zvířete do odpovídající rodiny.

Dočasky: Dočasná péče znamená poskytnutí domova opuštěnému zvířeti do doby, než se pro něj najde domov trvalý.

Dočasná péče mi přijde jako řešení toho, že někdo chce psa nebo kočku, ale neví, co bude za pár let, tak si netroufne si pořídit chlupáče na 10-15 let…ale samozřejmě dočasná péče je také zodpovědnost…takže pokud mám v dočasné péči psa, můžu s ním jezdit na výlety, dovolené, třeba s ním i chodit na nějaké kurzy? Je možné pejska v dočasné péči pustit na volno?

Ano, zodpovědnost je to veliká. Navíc v tom smyslu, který popisujete, je dočasná péče i kouzelným způsobem, jak si mohou rodiče ověřit schopnost svých dětí zodpovědně se postarat o domácího mazlíčka. Často totiž rodiče dětem nevěří a pořízení zvířete rovnou zakážou. Samozřejmě vždy záleží na možnostech konkrétního člověka, někdo může poskytnout „dočasku“ na kratší časový úsek, někdo třeba na rok. Obojí je velká pomoc.
Co se týká kurzů, výletů a podobných akcí – každá příležitost ukázat zvířeti něco nového, socializovat jej a brát jej do prostředí, která dosud nepoznal, je žádoucí až nezbytné. Samozřejmě opět s ohledem na jeho fyzickou a duševní kondici, míru poslušnosti a zkušenost dočaskáře. S čímž souvisí i odpověď na Vaši další otázku – pustit psa bez vodítka můžeme pouze tehdy, má-li 100% zvládnuté přivolání a tam, kde je to dovoleno a pro všechny bezpečné.

Jak často se stane, že se z dočasné péče stane trvalý domov? (S tím bych asi já osobně měla velký problém, že bych si chlupáče natolik oblíbila, že bych si řekla, že se u mě má nejlépe a že ho nikam nedám, ale tím bych zase připravila mnoho dalších, co na dočasku čekají, o ten nový domov…asi to chce silnou vůli a emoční vyrovnanost.)

Pěkný úhel pohledu, Terezo, souhlasím. Dá se říci, že pokud člověk poskytuje dočasnou péči poprvé, většinou se ve čtyřech případech z pěti stane z dočasky trvalá péče.

Kolik dočaskářů je ve vaší databázi?

Jedná se řádově o stovky kontaktů. Obměňují se, kdo mohl být dočaskářem před rokem, teď tu možnost nemá a naopak. Proto jsme neustále rády za nové tváře a nové nabídky. Lidé, schopní a ochotní stát se dočaskářem, se nám mohou zaregistrovat zde: http://docasky.cz/registracni-formular

Co vše musí splňovat ten, kdo by se chtěl stát vaším dočaskářem? Probíhá z vaší strany nějaké výběrové řízení, kontrola prostředí atd.?

Samozřejmě probíhá. Nelze umístit zvíře k člověku, o kterém nic nevíme. Je potřeba se přesvědčit, že člověk konkrétní zvíře zvládne, že pro něj má odpovídající podmínky, je spolehlivý a zodpovědný.

Co vše musí splňovat ten, kdo by se chtěl stát vaším dočaskářem?

Jak je to s finančními výdaji za pejska nebo kočičku v dočasné péči? Krmivo, veterinární péče, atd.?

Záleží na dohodě mezi námi a dočaskářem. Vše se odvíjí od jeho finančních možností - někdo k sobě vezme zvíře s tím, že náklady ponese sám, někomu posíláme krmivo. Zásadnější veterinární zákroky hradí sdružení. Je potřeba si uvědomit, že náklady na krmivo a veterinu ale finanční výdej nekončí.

Jaká je průměrná doba, po kterou je pejsek nebo kočička v dočasné péči? A najde snadněji domov pes nebo kočka?

Nejkratší dočasná péče byla za dobu naší existence 4 dny, nejdelší 2 roky. My řešíme primárně opuštěné psy, těžko se nám tedy srovnává úspěšnost kočičích versus psích adopcí. Nicméně kočky jistě mají své příznivce a do nových domovů odchází taktéž.

Jakou inzerci využíváte pro to, aby se co nejvíce potencionálních nových páníčků dozvědělo o všech chlupáčích, které jsou u vás v dočasné péči?

Naší nejsilnější zbraní v tomto ohledu je Facebook. Vděčné jsme také za možnost občasné inzerce našich zvířat v časopise Psí kusy. Dále využíváme inzertní online servery a internet obecně, máme svůj Youtube kanál. Pak také jiná periodika, vyvěšujeme letáky, ve veterinární ordinaci VMvet v Břeclavi nám dokonce umožnili umístit nástěnku, kam dáváme fotky nezaopatřených pejsků v naší péči. Inzeruje nám také kabelová televize města Lanžhot, kde sídlíme.

Účastníte se nějakých akcí, které jsou pořádány útulky nebo nadačními fondy pro opuštěná a týraná zvířata? Kde se s Vámi můžeme osobně vidět?

Potkat se s námi můžete na nejrůznějších veřejných akcích, jako jsou jarmarky, blešáky, voříškiády apod. Loni a letos jsme se moc rády zúčastnily umisťovací výstavy Sen zvířat v Praze Vinoři, ta je pro nás pokaždé velmi úspěšná. Už teď se těšíme na další ročník.

Jakou pomoc nejvíce oceníte?

V našich očích je obrovskou pomocí už sdílení na Facebooku, byť se někomu může zdát zanedbatelné. Uvítáme každého, kdo by nám chtěl pomoci tak, jak umí. Ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc  Hledáme šikovného fotografa, ajťáka, budujeme team fundraiserů. Občas od našich fanoušků dostáváme materiální pomoc, která buď směřuje přímo psům – vyřazené matrace, ručníky, nebo jsou to věci denní potřeby – čistící a kancelářské potřeby například. Nebo předměty do aukcí, kde se věci znovu mění na peníze tím, že si je lidé draží. Máme partnerský internetový obchod www.e-zveracek.cz takže pomáhat lze jednoduše tím, že nakoupíte pro své miláčky u nás. V přímé finanční pomoci jsou lidé opatrní a dobře si vybírají, kam poslat své peníze. O to vděčnější jsme za pravidelné dárce. Je jich zatím pár a trvalým příkazem posílají průměrně 250,- Kč měsíčně. My za ně můžeme pořídit čip, nebo očkování pro jednoho psa. Účet máme transparentní (2700453368/2010 Fio banka) a výdaje rostou s tím, jak rosteme my a jak rozšiřujeme zázemí a počet zvířat, kterým jsme schopny pomáhat.

Docasky.cz - štěňata k adopci

Je nějaký pejsek, na kterého chcete upozornit, který třeba již dlouho čeká na svůj nový domov, pelíšek a pána?

Těžko vybrat jednoho, své DOMA si zaslouží všichni bez výjimky. Naše svěřence (hovawarta Maxe, švýcarského ovčáka Kubíka, ovčandu Taru, kavalíra Mikyho, kokra Nastyho, pittbula Roca, štěňátka Barunku, Darcyho, Carie a Cristie) mohou lidé najít na webu www.docasky.cz v sekci „Hledají domov“ a jak už jsem řekla, naší nejsilnější zbraní je Facebook.

Nikolo, děkuji za rozhovor. 
Věřím, že se někteří z vás, co jste dočetli až sem, rozhodnou stát se dočaskářem a umožní tak mnohem více chlupáčům mít „náhradní domov“ a díky němu najít ten pravý a trvalý… a pokud nemáte možnost poskytnout dočasnou péči, zamyslíte se nad tím, jak jinak v rámci svých možností můžete pomáhat.

Děkujeme všem za sdílení, podporu, příspěvky, čas,…
Tereza Machová, dobrovolnice Nadačního fondu PES V NOUZI

Podívejte se na aktuální nabídku našich pejsků: