Naučená bezmoc

Publikováno: 2.9.2015
Autor: Ing. Šárka Pravdová
Foto: Archiv PesWeb

Moderní výcvikové metody jsou již na hony vzdálené těm dřívějším, přesto se třeba v cirkusech a podobných zařízeních (ale bohužel i na některých kynologických cvičištích) můžeme setkat s drezůrou zvířat pomocí averzivních metod. Tato zvířata cvičí pouze ze strachu z trestu, jinou motivaci nemají.

K čemu to vede, se můžete podívat na následujícím videu, kde je ukázka drezůry lvů. Krátce po začátku se jeden ze lvů obrátí proti drezérovi a napadne ho. I když je odehnán, neuklidní se a další lvi se k němu přidávají. Všimněte si, že již od začátku se muž chová vůči zvířatům agresivněji, než žena. Následná agresivita zvířat je otočena pouze proti němu. Obrácení se proti "krotiteli" je velice charakteristický rys této metody. Co je ale ještě horší, je stav, kdy se zvíře dostane do stavu takzvané naučené bezmoci. Povšimněte si, že jeden ze lvů zůstává po celou dobu sedět na svém místě a bez zájmu sleduje okolí. Toto zvíře už nemá žádnou víru v to, že by se v jeho životě mohlo cokoliv změnit a je zvyklé přijímat tresty bez toho, aby se snažilo jakkoliv bránit.

V knize C.P. Estés jsem četla o pokusu, který byl prováděn na psech. Pokud zavřeli psa do klece, kde v jedné polovině přicházely z podlahy malé elektrické impulzy, pes se rychle naučil na tuto polovinu klece nevstupovat. Pokud vědci kritéria změnili a nechali probíjet druhou polovinu klece, zvíře se opět rychle naučilo, kde je bezpečné místo. Když ale nechali probíjet celou podlahu, zvíře po určité době zjistilo, že impulzům nelze uniknout. Nakonec si bezradně lehlo a ani po otevření klece nemělo snahu ji opustit. Již nemělo žádnou snahu elektrickým impulzům uniknout.

Z pohledu drezéra je toto naprosto ideální stav. Tento lev se nestal nebezpečným ani v takto vyhrocené situaci a stačilo by pár švihnutí bičem a snadno by jej vmanipulovali tam, kam by potřebovali. Bohužel i mezi pejskaři se občas najdou lidé, kteří tento stav považují za ideální a snaží se ho u svého psa docílit. Vůbec si přitom neuvědomují, jak moc přitom lámou psychický stav psa. Doufám, že bude stačit pohled na video a každý z vás si uvědomí, jak moc takové zvíře trpí.

Kam dál: 

Přeskokové jednání

Čekání na chybu

Trestat či netrestat

Pomoc, ten pes skáče!

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...