Sám doma - Kdo si hraje, nezlobí

Publikováno: 20.8.2015
Autor: Psí kusy
Foto: Archiv Psí kusy

Psi mají ledacos společného s dětmi. U jedněch i druhých platí pravidlo, že kdo si hraje, nezlobí. Ať už chcete psa na chvíli zabavit a mít doma klid na svou práci, nebo chcete, aby nevyváděl lumpárny, když odcházíte do práce, může být řešením některá z interaktivních hraček.

Když nechcete aby pejsek zlobil, když odcházíte do práce, může být řešením některá z interaktivních hraček.

Hrát si a přitom rozvíjet schopnosti psa? To zní hezky a právě v tom by měly interaktivní hračky pomáhat. Patří mezi ně i takzvané psí hlavolamy, vcelku nové psí hry, u kterých je však potřeba páníčkova přítomnost. My se dnes zaměříme na hračky, které lze psovi dát a klidně odejít do vedlejší místnosti či do práce. A pes se po nějakou dobu zabaví sám.

Kouzelné míčky

Pod tímhle názvem se neskrývá žádná magie. Jednoduše jde o míčky různých velikostí, které se dají naplnit čímkoli, co má váš pes rád. Když pak chlupáč do míčku strká čumákem, tlapou, nebo jej vyhazuje do výšky, padají z něj pamlsky. Tyhle plnicí míče se liší nejen materiálem, ale i způsobem plnění. Do míčku se dá dát cokoli, co není úplně měkké. Od granulí, přes různé psí keksy, nakrájený sýr či šunku, sušené maso až po mrkev nebo jablíčko nakrájené na kostičky. Zkrátka, míče se plní tím, co váš pejsek na jazyku ocení. Samozřejmě nejzajímavější bude kombinace několika druhů pamlsků. Tak bude pro pejska překvapením, co vypadne právě teď.

Aby pejsek sám doma nezlobil - Kouzelné míčky naplněné pamlsky

Jak a čím naplnit

Nejlépe se plní míčky, které jsou šroubovací. Jednoduše párkrát pootočíme a máme míč rozdělený na dvě polokoule. Po nasypání pamlsků opět zašroubujeme a je hotovo. Avšak pozor, naši psíci jsou velmi vynalézaví. Pokud máte psa velkého plemene, může nastat zádrhel, jako u mé dobrmanky Frederici. Ta si nejprve tímto míčem kutálela a pamlsky postupně vypadávaly, ale vcelku záhy přišla na to, že když si míč podrží packami a zabere tlamou, míč rozšroubuje, a dostane se ke všem pamlskům hned. Pro menší pejsky se šroubovací plnicí míč jistě hodí, malou tlamičkou nemají šanci míč obejmout a rozšroubovat. Další způsob plnění je otvorem v míčku. Buď jsou naproti sobě dva otvory, jedním se vkládají pamlsky dovnitř a poté, co projdou labyrintem, který je uvnitř míčku, vypadnou druhým otvorem ven, anebo je v míčku jen jedno místo, kam pamlsky nasypeme a zároveň tudy vypadávají, když jím pes pohybuje. Nevýhoda plnicích otvorů je čas, chvíli to trvá, než míček napěchujeme dobrotami.

Aby pejsek sám doma nezlobil - báječné hračky ze kterých padají dobroty.

Jaký materiál?

Vesměs bývají míčky vyráběny buď z plastu, nebo z gumy. Obojí bývá různě odolné. Podle mých zkušeností je pro velkého psa ideální ten z odolné gumy. Takový máme doma už dlouho a vypadá stále jako nový, ačkoli je pravidelně testován dobrmaními zuby. Plastové míče bez problému stačí pro menší a střední plemena psů, která nemají nijak výjimečně silný stisk. Pro psy typu „bull“ určitě doporučuji gumové. Má osobní zkušenost je taková, že když si s plastovými plnicími míčky hrál pes plemene border kolie, nikdy žádný nezničil. Zato stisk zubů feny dobrmana na nich zanechává nevratné stopy.

Pochopí to?

Tak míček máme doma, je naplněný, a teď přichází otázka: Bude si můj pes umět s míčkem hrát? Většina psů hned pochopí, co s míčkem dělat. Cítí pamlsky uvnitř, a tak do něj zkusí strčit packou, čumákem, vzít je do tlamy… A ejhle, vypadne pamlsek. Po tom, co pamlsek několikrát vypadne náhodně, pes princip pochopí a kutálí míček čumákem, anebo strká packou po celé místnosti či zahradě. Než psovi míček dáte, podívejte se kolem sebe, a místa, kam by mohl zapadnout, přehraďte. Jinak budete muset každou chvíli psovi míček lovit zpoza skříně nebo pod gaučem. Moji psi už tuhle hru natolik vychytali, že jakmile se jim míček kutálí k nějaké takové skrýši, odkud ho nedokážou vyndat, chytnou ho do tlamy dřív, než tam zapadne, a odnesou ho zase doprostřed pokoje. A hra může pokračovat.

Aby pejsek sám doma nezlobil - hračky ze kterých vypadne pamlsek.

Zvuk zaujme

Existují i míčky, ze kterých kutálením nejen že vypadávají pamlsky, ale navíc vydávají pro psy zajímavé zvuky. Když míčkem zatřepete a on párkrát zakuňká, vzbudí u většiny psů zájem. Když pes hru nechápe a do míčku nijak nestrká, nic mu nevypadne ani se neozve zvuk, může o něj po chvíli ztratit zájem. Takového psa musíte nejprve naučit, jak si s plnicím míčkem hrát. Dejte mu kus pamlsku těsně pod míček tak, aby dobře viděl, že tam dobrotu ukrýváte, a povzbuzujte ho k jakékoli aktivitě, která by vedla k jeho snaze pamlsek získat. Případně mu hned, jak se míčku dotkne packou či čumákem, pamlsek odkryjte. Znovu to opakujte, dokud nepochopí, že míček je potřeba kutálet, aby pamlsky získal. Jak pes tenhle princip pochopí, vystačí si nadále s míčkem sám, vaši asistenci už potřebovat nebude.

Kost s pamlskem

Štěňata při výměně zubů ráda něco koušou. Abyste uchránili váš nábytek, pořiďte psíčkovi gumovou žvýkací kost plnitelnou pamlsky. Žvýkáním kosti sem tam nějaký pamlsek vypadne, a tím se hračka stává skutečně zajímavou. Další možností je hračka ve tvaru kosti, která je ovinuta voňavým plátkem sušené kůže. To je vlastně pamlsek a hračka v jednom.

Vy neznáte kong?

Aby pejsek sám doma nezlobil kong - hračka plněná pamlskyDalší, pro psy tuze oblíbenou hračkou, je kong. Je vyráběn z velmi odolné gumy v mnoha velikostech, aby se hodil pro každého psa. Tvarem připomíná klasický včelí úl nebo hnízdo. Od Vánoc není tak daleko, jistě znáte cukroví s názvem vosí hnízda či včelí úly. Tak si tohle cukroví představte větší a v gumové formě. A to je kong. Uvnitř je dutý, aby se dal vyplnit nějakými dobrotami. Pes jej pak kouše a vylizuje a zabaví se tak na dlouhou dobu. Princip téhle hračky není třeba psovi nijak vysvětlovat, tím, že náplň vidí, přirozeně se k ní snaží dostat.

Čím ho naplnit

Prodávají se speciální pasty, jimiž se kongy plní, ale vystačíte si s čímkoli. Jen je potřeba použít i něco polotuhého. Pribináček, tavený sýr, paštiku, měkký salám (pozor na sůl a koření, vybírejte tyto potraviny nekořeněné a s co nejmenším množstvím soli), psí konzervu typu paté a tak dále. Do těchto měkkých pochutin můžete přimíchat i granule, psí keksy, kousky masa. Fantazii se meze nekladou, důležité je jen trefit se do chuti psa. Pažravým psům se sklony k tloustnutí můžete kong naplnit třeba netučným tvarohem s kousky mrkve a okurky.

Aby pejsek sám doma nezlobil - kong - dostat mňamku ven je zábava, která neomrzí.

Ani kong, ani míč

Výrobce kongů vyrábí i další hračky pro psy. Specialitou je takzvaný kong wobbler. Ne nemá to žádnou souvislost s onemocněním páteře (wobblerův syndrom), je to skvělá interaktivní hračka. Tenhle kong je oproti těm běžným obrovský a je vyroben z velmi odolného plastu. Je šroubovací a lze jej naplnit dobrotami, stejně jako plnicí míč. Spodek této hračky je těžký, a tak je tento kong stabilní. Otvor na vypadávání pamlsků je poměrně vysoko, a tak pes musí kong pořádně roztočit nebo rozhoupat, aby z něj něco vypadlo. Je to skvělá alternativa plnicích míčů. Tím, že tento kong se po rozpohybování nekontrolovatelně kymácí ze strany na stranu, je pro psy velmi zajímavý. A odolá i zubům dobrmana, to mám vyzkoušené.

Psí hlavolam

Existují ještě další interaktivní hračky, ale kong a plnicí míč a jejich variety jsou nejoblíbenější. Je to i tím, že další hračky nejsou uzpůsobeny k tomu, aby si pes vystačil sám. Příkladem je třeba takzvaná kouzelná láhev. Je to hračka vyrobená z odolného plastu. Je průhledná a má tvar láhve. Dno láhve lze otevřít a naplnit pamlsky. Hrdlem láhve je protažen provaz a jakmile se jím pohybuje pamlsky vypadávají. Zatáhnout za provaz pes zvládne, zastrčit ho však nazpět už je horší. To musí udělat páníček. Stejně na tom jsou psí hlavolamy. Jedná se obvykle o hračky ze dřeva či plastu. Posouváním packou, nebo vyndaváním kolíků tlamou se pes v hlavolamu dostane k pamlsku.

Aby pejsek sám doma nezlobil -psí hlavolamy - vyrobte psovi originální hračku

Výzva pro kutily

Dáme vám ještě jeden tip na hračku k samostatnému zabavení psa. Tahle hračka se prodává v zahraničí, u nás zatím k dostání není. Ale pro zručné pejskaře bude snadné ji vytvořit. Budou vám stačit dvě prkénka, základní deska, úzká tyčka a několik pet láhví. Z desky, prkének a tyčky vytvoříte hrazdu, na které se budou houpat pet láhve. Tyčka jimi bude procházet zhruba ve vrchní třetině délky tak, aby láhve byly stále dnem dolů. Doporučuji použít pevnější pet láhve. Ideální jsou ty vratné plastové, které ale už v Čechách nemáme. V okolních státech jako je Rakousko a Německo však šetří přírodu a nápoje stále prodávají v těchto pevných zálohovaných plastových obalech. Když se však dobře porozhlédnete u nás v obchodě s širokým sortimentem nápojů, jistě objevíte nějaký pevný plast. Můj tip je hranatá zelená láhev s nápojem z aloe vera.

A může se točit

A v čem spočívá princip hry? Láhve naplníte (ne po okraj, stačí po dně, jinak se z vašeho psa stane tlustá koule) nějakými drobnými pamlsky, například granulkami, sušeným masem, psími keksíky, tvrdým sýrem. Jakmile pes do láhve šťouchne packou nebo čumákem, roztočí ji, a ve chvíli, kdy je láhev v poloze dnem vzhůru, vypadne z ní pamlsek. A takto stále dokola. Roztočit, a čekat, zda vyletí pamlsek. Při výrobě myslete na to, aby základní deska byla těžká, jinak se při vehementním snažení psa celá hračka převrhne. A výšku hračky (dvou postranních prkének) volte na míru svého psa. Interaktivní hračky rozvíjejí schopnosti vašeho psa a dokážou ho zabavit na různě dlouhou dobu. Pokud pes žádnou takovou hračku nemá, je čas mu ji pořídit. A nuda nemá šanci. Přeji vašemu psovi mnoho zábavy.

Hračka, co čistí zuby

Gumová hračka s drážkami psa zabaví, zároveň posiluje jeho žvýkací svaly a dásně a také čistí jeho zuby. Drážky se naplní speciálním sprejem nebo chutnou pastou, a pes žvýká a zároveň si pochutnává. Pro ještě lepší efekt čištění zubů lze do drážek vtlačit ochucenou enzymatickou psí zubní pastu.

Dobrý tip!

Po ranní procházce před odchodem do práce nedávejte psovi snídani do misky, ale naplňte mu kong. Místo pár minutek, kdy do sebe hodí obsah misky, stráví dolováním potravy z kongu třeba i hodinu. Unaven a nasycen pak spokojeně usne a doba vaší nepřítomnosti mu lépe uteče.

logo Psí kusy

Kam dál: 

Neviditelný plot

Pes a klec - ANO nebo NE? II. Co na to odborníci 

Pes a klec - ANO nebo NE? I.

Jaké náhubky používat?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...