Poradna - Štěká, když je doma sám... Co s tím?

Publikováno: 24.7.2015
Autor: Psí kusy
Foto: Archiv Psí kusy, archiv PesWeb

Prosím vás o radu,

mám středního stříbrného pudla. Je to mladý pejsek, je mu jeden a půl roku. Je velmi hodný, poslušný i venku, doma je, jak říkáme laicky, závislák. Vybral si mě, všude za mnou chodí, i když se jdu koupat, dokonce i na toaletu. To mi nevadí, je to milé, že mě pořád, hlídá... Ale jeden problém máme, když odcházím do práce, velmi kňučí a štěká. Je to nepříjemné hlavně kvůli sousedům. Bydlíme totiž v bytovce. Než odejdu, dám pejskovi hračky, pamlsky na žvýkaní, pustím rádio, ale nic nepomáhá. Netvrdím, že doma štěká celých osm hodin, ale sem tam určitě. Zkoušela jsem i zakoupit protištěkací obojek, ale bez úspěchu. Na cvičáku mi radili, abych si pořídila druhého pejska, že když budou doma dva kámoši, bude klid, ale i to selhalo.

Fanynka z jižní Moravy

Šimona Drábková radí: Co dělat s tím, když pes sám doma štěká.Dobrý den,
pokusím se vám poradit, i když se obávám, že ve vašem případě to bude náročné. Pokud už je pes navyklý po vašem odchodu štěkat, ani neví, proč to vlastně dělá. Je to naučený zvyk, který není u rok a půl starého psa snadné odbourat. Nepíšete podrobnější informace o druhém pejskovi, ani to, zda druhého pejska máte, nebo jste to jen vyzkoušeli s vypůjčeným psem. Vezměme to od začátku. I když to bohužel není nic neobvyklého, nechávat psa denně osm hodin samotného, mi připadá jako dlouhá doba. Psi sice spí déle než my lidé, ale přes noc psi spí, protože si s námi moc zábavy neužijí, a prospat dalších 8 hodin přes den není pro každého psa možné.

Pudl je dnes sice brán jako společenské plemeno, ale přeci jen je to aktivní pejsek. Vy mu proto musíte zajistit co nejvíce zábavy v době, kdy na něj máte čas. Choďte na dlouhé procházky na různá nová místa, dopřejte mu kontakt s dalšími psími kamarády. Přihlaste se do psí školy nebo na cvičiště a vyzkoušejte agility, dogdancing, frisbee. Doma psa učte stále nové cviky a psí kousky (inspiraci najdete i v našem časopise) Váš pes nikdy nebude nadšený, že odcházíte. Každý pes je nejraději, když může být svému páníčkovi nablízku. Ale pes, který je unavený a plný zážitků, si potřebuje odpočinout a větší nebo menší část té doby, kdy je páníček v práci, prospí. Nevím, od kolika hodin pracujete, ale je mnoho majitelů, kteří vstávají třeba v pět hodin ráno, aby se mohli dvě hodiny věnovat svému psovi, a pak teprve vyrážejí do práce. Ano, je to náročné, ale pořízení psa byla dobrovolná volba každého z nás, tudíž se podle toho musíme chovat. Vžijte se do kůže svého psa a pravdivě si odpovězte. Nenudila byste se, být na jeho místě? Pokud je odpověď: ano nudila, přidejte psovi nejrůznější aktivity.

Jak už jsem se zmínila, ráno neodbývejte psa dvaceti minutami pořád ve stejném parku (nepíšete, kolik času pejskovi věnujete, takže mohu jen odhadovat), ale vyrazte na pořádnou procházku, na kterou popojedete třeba i kousek autem nebo MHD. I ta jízda bývá pro psy zážitek. Pozorují okolí a těší se, kam dnes vyrazí. Berte ven míček, frisbee (talíř pro psy), naučte psa obíhat stromy, v létě ho nechte plavat, zkrátka procházku obohaťte o něco navíc. Aby to nebylo jen chození po neustále stejném parku. Jestli je váš pes přátelský a hravý, zkuste mu najít psí kamarády a podnikejte dlouhé společné procházky s dalšími pejskaři. Po příchodu z ranní procházky domů si s pejskem ještě zacvičte: procvičte základní povely, učte ho nové cviky. Můžete zkusit cvičení na nafukovacím míči, které je pro psa velmi fyzicky náročné a zároveň zábavné. A pak teprve vyrazte do práce. Než odejdete, dejte pejskovi ještě nějakou interaktivní hračku. Nejobvyklejší bývá míč, který naplníte pamlsky a pes jeho kutálením po podlaze pamlsky dostává ven. Ale je více tipů na takovéto hračky. Zapátrejte na internetu. Další věc jsou žvýkací kosti. Píšete, že psovi necháváte hračky a žvýkací kosti. Obyčejné hračky jsou pro psa samotného nezáživné, proto jsou na světě ty interaktivní. A zrovna tak pro mnoho psů je obyčejná buvolí kost nezajímavá. Dejte psíkovi něco, na co se s chutí vrhne. Takové sušené nebo uzené ouško, morková kost nebo sušená trachea jsou mnohem zajímavější. Po vašem odchodu se tak pejsek ještě chvíli zabaví a pak usne.

Štěká, kňučí když je doma sám, co s tím?

Po příchodu domů se mu opět věnujte. Vyrazte na cvičiště, na procházku za město, na návštěvu, kde mají psa, se kterým si váš pes rozumí a vyhrají si spolu. O víkendech podnikejte celodenní výlety nebo opět vyrazte na cvičiště či do psí školy trénovat nějaký psí sport. Berte svého psa na nákupy, do mnoha obchodů dnes pejsek může, společně na oběd do restaurace a tak dále. Zkrátka o víkendu mu vynahraďte ten čas, který přes všední dny musí strávit doma sám a nudit se. Pokud má váš pes dostatek zábavy, a přesto po odchodu štěká či kňučí, můžete zkusit zjednat nápravu pomocí protištěkacích obojků. Na výběr jsou sprejové, elektronické nebo ultrazvukové. Ten ultrazvukový jste asi už vyzkoušela nebo nějaký na podobném principu. Zkuste tedy sáhnout po obojku sprejovém. Když pes začne štěkat, z obojku vytryskne voda, případně něčím nepříjemným (citrón) ochucená voda a obojek vydá syčivý zvuk, který sám o sobě bývá psům nepříjemný. Pokud byste sáhla po obojku elektronickém, poraďte se předem s odborníkem kynologem, který posoudí, zda je pro vašeho psíka takový obojek vhodný. Elektronické obojky pracují na podobném principu jako ty sprejové, když pes zaštěká, vydá obojek elektronický impulz. Ten se dá nastavit od nejjemnější intenzity, která je jen lehkým upozorněním, po tu nejvyšší, která je skutečně bolestivá. Proto elektronický obojek nepatří do rukou laiků, mohli by s ním nadělat víc škody než užitku.

Znovu připomínám, že po výcvikových obojcích byste měla sáhnout až poté, co psovi poskytnete tolik zábavy a různých činností, co jen zvládnete. Pokud jste časově natolik vytížená, že psovi nemůžete věnovat tolik času, kolik by si zasloužil, zapojte rodinu, případně si najděte někoho, kdo bude pejska přes den brát na vycházku a zabaví ho. Jistě by se ve vašem okolí našla studentka, která miluje pejsky a ráda si přivydělá nějakou korunu tím, že se bude denně věnovat dvě hodiny vašemu pejskovi. Pokud sama bude mít psa, se kterým se váš pudlík skamarádí, bude to o to lepší. Přeji vám i vašim sousedům hodně trpělivosti a věřím, že si psík časem na samotu zvykne a bude zvládat pár hodin odloučení sám v bytě bez hlasových projevů.

logo Psí kusy

Kam dál: 

Problematika malých psů 

Čekání na chybu

16 věcí, které by jste měli přestat dělat, pokud chcete být se svým psem šťastnější (by Roger Abrantes)

Senioři v útulcích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...