Pes a klec - ANO nebo NE? I.

Publikováno: 22.3.2015
Autor: Kateřina Kašparová
Foto: Aneta Jungerová, Mahulena Bočanová, Jana Jeane, Kateřina Krausová

To je otázka, která spolehlivě rozproudí mezi pejskaři vášnivou diskusi. Jde o téma ožehavé a jistě ho neřešíme naposledy, protože má jak zaryté odpůrce, tak zastánce. V tomto článku najdete názory pejskařů, v jeho pokračování pak odpovědi odborníků na výchovu psů.

Pes v kleci ano či ne

V článku Pavla Bradáče se objevila zmínka o psovi v kleci (autor vysvětloval, že při správném postupu je klec pro psa vítaným útočištěm). Sotva článek vyšel, dostali jsme e-mail od Evy Chaberové, z něhož cituji: "Autor propaguje bydlení psů v klecích. Udivuje mě a rozhořčuje, že vůbec něco takového můžete otisknout ve vašem časopise (paní Kašparová – milovnice zvířat)! Nedávno jsem četla zajímavý článek, jak si lidé vzali fenku od majitelů, u kterých bydlela v kleci. Když noví majitelé fenu pustili venku, tak běhala stále dokolečka, nechodila rovně a měla zakrnělé zadní nohy. Nechápu, kdo takovou „vymoženost" mohl vymyslet a děsí mě, že by se to mohlo rozmáhat. Sama jsem měla psa a nyní mám dvě kočky a nedovedu si představit, že by byly zavřené v nějaké hrůzostrašné a stresující kleci! "

Pes Mahuleny Bočanové v kleciPodobné vášně rozbouřila loni v listopadu i televizní reportáž a poté články v bulváru – šlo o psa Mahuleny Bočanové, ležel v kleci. Mahulena to vysvětlovala tím, že „ho tam zavírá kvůli špinavým tlapkám“. Následovaly obsáhlé diskuse na webech i facebooku (vč. její oficiální stránky). Mahulena pak zveřejňovala spousty fotek, které měly dokázat, že její pes se má výborně a rozhodně není týraný…

Klec jako místo k odpočinku, na akce a na výstavy

Zkušenosti naší fotografky Anety Jungerové:
Když jsem si pořizovala štěně, chtěla jsem s ním jezdit na výstavy, akce, na výcvik atd. Na radu chovatelů jsem koupila klec, dala do ní malému pelíšek a nechala otevřená dvířka. Mrně hned pochopilo, kde je jeho pelíšek, a chodilo do klece spokojeně spinkat. Ze štěněte vyrostl opravdu kus psa, ale svou klícku miluje pořád. Je to prostě jeho pelíšek… Byt s námi obývá i velké kočičí společenstvo a našemu štěkajícímu dítěti (jak jinak!) moc chutnají kočičí hovínka. Když jsme doma, nedovolí si jít na kočičí WC debužírovat, ale sotva zaklapnou dveře (stačí jít pro poštu), už do WC strká hlavu. Velkou výhodou je, že při povelu „místo“ náš mlsoun vletí do klece a já ho můžu zavřít, aniž by to bral jako trest – taky proč, když tam odmala rád odpočívá a spí?
Klec nám moc posloužila i na výcvikovém víkendu, kde to bylo pro psy velmi náročné po fyzické i psychické stránce. Ten náš nezná své hranice, a aby nevyváděl s naším druhým psem, když se necvičilo, byl v kleci, kde si aspoň trochu odpočinul.
Také na výstavách jsou klece neocenitelné - držet psa celý den na vodítku a čekat v hale plné lidí a psů, to bych vám nepřála. Skoro na každé veterinární stanici mají klece pro nemocné pacienty, kteří se buď nemůžou, nebo z různých důvodů nesmějí hýbat. Pes, který není zvyklý na klec, by v ní byl silně frustrovaný, a stres by léčení určitě nepomohl. Já klec neberu jako nějaké zlo pro psa, ale jako výbornou pomůcku k chovu psa. Něco jako vodítko – když ho to naučíte odmala, bere to jako samozřejmost.

Plastová varianta

Míša Zemánková, Dogpoint: Podle mého názoru je vhodnější plastový box, hlavně když je víc psů – je to celé uzavřenější a pes má uvnitř víc soukromí. Do klece je vidět, třeba naše Kesina do klece nevleze, ale do boxu leze ráda, tam je pořád.

NÁZORY PEJSKAŘŮ

Před časem se na našem facebooku na toto téma doslova rozhořela debata. Přečtěte si nejzajímavější názory obou znesvářených stran.

HLASY PRO – PROČ POUŽÍVÁTE PRO SVÉ PSY KLECE

Monika Hladká: Mají klec jako svůj pelíšek, lehnou si tam přes den, kdy chtějí.

Jaroslava Tomšíková: Pes ji má od tří měsíců, bere to jako boudu-útočiště, spí v ní, a když něco „uloví“, co nemá, hned tam s tím běží...

Maruška Marvánková: Koupila jsem ji asi týden poté, co jsme pořídili štěně, měli jsme ještě dospělého psa, tak aby si něco neudělali. Malej si na klec báječně zvykl, vždycky když vidí, že odcházím, a on ne, automaticky si do ní jde lehnout… Jedním slovem DOPORUČUJI!

El Beaglová: Klec mi zachránila nervy a mého bígla Scoobáka lecčemu naučila.

Jitka Tůmová: Byla jsem dlouho odpůrce klecí, jelikož jsem je nepotřebovala. Po přestěhování do baráku můj pes, který žil devět let v bytě a nikdo o něm ani nevěděl, začal štěkat a výt. Zkusila jsem pořídit klec, a ona funguje. Zaleze si, v klidu spí, a má klid jak on, tak já. Takže za mě ano, pokud tam pes není zavřený celý den, to je jasné.

Ronon Džin: Pokud se to vezme za dobrej konec, je to pro ně útočiště a jsou v klidu, stejně tak můžu být v klidu já, když jsem v práci…

Jája Chodurová: Používali jsme ji, když byla Eli malá – aby si v bytě sama neublížila, všechno chtěla kousat… Pro štěňátko jako bezpečné útočiště můžu jen doporučit.

Miška Matějková: Někteří psi ji opravdu milují a preferují před postelí, gaučem, pelíškem apod. a občas je problém je z ní dostat.

Psi mají klec jako svůj pelíšek, lehnou si tam přes den, kdy chtějí.

Jana Jeane: Nemůžou se dohodnout, kdo kde bude spát.  Pak že je klec týrání… (viz foto)

Petra Straková: Máme doma taky klec, ale je dřevěná, vyrobil ji přítel a vypadá jako kus nábytku. A proč? Když jsme si přivezli domů druhého psa, byl už čtyřletý, a doma byla tříletá čubina. Chovatelé nám doporučili pořídit klec, aby měl, aspoň než si zvykne, prostor, který bude jen jeho, a taky kvůli čubině, která z něj nebyla zpočátku nadšená, byl to pro ni vetřelec. Dnes jsou nerozlučná dvojka. Už jsme klec chtěli dávno zlikvidovat, ale pesan to tam má rád. Chodí tam trucovat, nebo si tam zaleze, když chce být sám a „neviditelný“. Někdy si tam zalezou oba a vegetí tam spolu.

Ily Vaculíková: Taky máme doma klec, protože s novým štěňátkem zanechaným doma o samotě by se byt změnil v kůlničku na dříví. Pejska v ní necháváme max. dvě hodiny, když nutně potřebujeme jít pryč. Klec určitě není žádné zlo!

Anna Kulíková: Je to dobrá věc, když potřebuji zamést podlahu, přijde opravář kotle nebo návštěva, která nechce být hned u dveří sežrána radostí... Záleží i na plemeni. Kdybych měla čivavu a ne bulteriéra, možná bych se na to taky dívala jinak.

Lenka Kupřiková: Mám čivavu, a když ji nemůžu během mojí nepřítomnosti oddělit od druhého psa-bígla (dost si na něj vyskakuje a on to občas nerozdejchá), zavřu ji do přepravky a je klid. A nepřijde mi, že by z toho měla psychickou újmu. Pro mě je určitě schůdnější ji zavřít na nějakou dobu do přepravky, než pak řešit pokousanou čivavu.

Zuzka Hajná: Já jsem pro a nepřijde mi na tom nic špatnýho, malej Kvído tam chodí sám a rád. Už jsem ji přestala i zavírat, a stejně ho tam vždycky najdu, když přijdu domů.

Ivana Šimůnková: Dobré téma! Nedávno jsem se pokoušela skupinu lidi přesvědčit, že klec je fajn. Málem mě ukamenovali… Lidé slyší „klec“, a už rudnou, místo toho, aby si něco přečetli o práci s klecí. 

Já jsem pro a nepřijde mi na tom nic špatnýho, malej Kvído tam chodí sám a rád. Už jsem ji přestala i zavírat, a stejně ho tam vždycky najdu, když přijdu domů.

Kateřina Krausová: Ty moje jsou taky utejraný! Smutkem usnuly a štvu je, že je budím. Klec mám půjčenou na štěně a starší čuba se s ním „pere“ o místo, takže tam mnohdy leží obě. Myslím, že v domácnosti s malými dětma je super, že pes může být někde úplně v klidu! (viz foto)

František Teplý: Klec používám. Pes to má jako schovku – když nechce, aby po něm někdo něco chtěl. A když jdeme z domu, tak ho tam z preventivních důvodů zavírám. Do klece chodí rád a celou dobu tam většinou prospí. Záleží jen na způsobu, jak si psa naučíte.

HLASY PROTI – CO VÁM NA NICH VADÍ

Lucie Kvapilova: Já si nedokážu představit, že by Bella měla takovou klec doma. Máme pelíšky po celém baráku, a pokud se něco děje a zvedneme byť jen trošičku hlas (a nemusí to být zrovna na ni), najdu ji pod křeslem v obýváku, kde jí je dobře a nikdo na ni nemůže.

Simona Radová: Nikdy bych svého psa do klece nedala!

Eva Melounová: Někteří psi nevlezou ani do normální boudy, raději spí venku…

Lenka Popovičová: Zatím jsme se nesetkali s důvodem, proč bychom měli psa oddělit od všeho ostatního.

Zdenka Kamešová: Na výstavách ano, ale doma tedy opravdu ne, znám holku, co takhle drží křížence krysaříka, přijde mi to šílený!

Gabriela Kajnarová: Rozhodně by se mi nelíbilo mít v bytě takové monstrum! Stačí pelíšek, a pokud je pes dobře vychovaný, není důvod ho tam dávat. Stačí říci místo a jde na svůj pelíšek, a ani ho nenapadne otravovat návštěvy.

Jana Šerková: Zavřela bych tam i páníčka. 

Šárka Valešková: Jestli mi z naší slečny vyroste ničitelka, tak i já už přestanu být odpůrce klecí... Ale nemáme ji a doufám, že mít nebudeme.

Petra Nováková: Přemýšlím, proč si pořizujete psa do bytu, když skončí v kleci? Proč si nepořídíte potkana nebo papouška, kterým je to asi jedno? Každý má svůj názor, ale já to prostě asi nikdy nepochopím.

Simona Kozová: Strašný, zakázat!

Renata Šotolová: Mně se to nelíbí. Když si vzpomenu na jeden díl Výměny manželek, kde měli psa zavřeného v kleci, a ještě mu byla malá! Pokud ta klec je doma, je otevřená a není to bráno jako nějaký trest, tak pro mě za mě, ale když je to jen forma trestu a týrání, tak to opravdu nemusím.

Alena Buriánková: Jsem odpůrce jakéhokoli zavírání čehokoli do uzavřeného prostoru.

Monika Hudyová: Psy-ničitele je lepší vychovat než zavírat. Neumím si představit být zavřená osm hodin denně v tak malém prostoru. Pokud pes bere klec jako svoje útočiště a má možnost se kdykoliv přemístit jinam, projít se, napít atd., pak proti nim nemám vůbec nic. Pro cestování v autě je to rozhodně bezpečnější, pro účast na různých soutěžích určitě pohodlné a pro psa příjemné.

V příštím díle najdete názory dvou zkušených kynologů.

Článek vyšel v časopisu č.2/2014

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Jaké náhubky používat?

Mimino, kojení a pes

Pes a dítě spolu v bytě

Jak na soužití kočky se psem

Na koni i se psem

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...